Američka Uprava za borbu protiv droga (DEA) zatvara svoje dve kancelarije u Kini, u Šangaju i Guangdžouu, dok zadržava prisustvo u Pekingu i Hong Kongu. Ove promene dolaze u kontekstu šireg preispitivanja DEA-ine globalne mreže kancelarija, s naglaskom na efikasnost i maksimiziranje uticaja agencije. Iako je razlog za zatvaranje kancelarija bio predmet spekulacija, DEA je naveo da je odluka zasnovana na analizi podataka s ciljem optimizacije rada agencije.
Saradnja između Sjedinjenih Američkih Država i Kine u borbi protiv trgovine fentanilom, iako složena, vitalna je za suzbijanje globalne krize zavisnosti. Kina, i pored napora da ograniči protok prekursora fentanila, ostaje ključni izvor ovih supstanci, što dovodi do stotina hiljada smrtnih slučajeva u SAD svake godine. Očekivanja od saradnje s Kinom u borbi protiv trgovine drogom su visoka, ali izazovi su očigledni s obzirom na složenost odnosa između ove dve velike sile.
DEA planira zatvaranje 14 kancelarija širom sveta, uključujući i neke ključne lokacije poput Rusije, Kipra i Indonezije. Ove promene dolaze nakon revizije globalne mreže DEA-e i ukazuju na potrebu prilagođavanja resursa agencije prema novim pretnjama i prioritetima. Odluka o zatvaranju određenih kancelarija proizilazi iz analize efikasnosti i potrebe za preraspodelom resursa.
Napori DEA-e da sarađuje s Kinom u suzbijanju trgovine drogom su prepoznati, a nedavni susreti između američkih i kineskih zvaničnika nagoveštavaju mogućnost poboljšanja saradnje. Međutim, izazovi poput diplomatskih tenzija i složenih geopolitičkih odnosa zahtevaju stalnu pažnju i angažman kako bi se postigao napredak u borbi protiv globalne trgovine drogom.