U ponedeljak su vatrogasci intervenisali kako bi suzbili požar koji je zahvatio nacionalni park u Brazilu, stvarajući gust dim nad Brazilijom. Ovo je samo jedan u nizu požara u zemlji koja se suočava sa ozbiljnom sušom.
Više od 90 vatrogasaca aktivno je pokušavalo da obuzda vatrenu stihiju koja je već progutala 700 hektara zaštićenog područja nacionalnog parka Brazilija. Vojni avioni i avioni iz obližnjeg nacionalnog parka Chapada dos Veadeiros su angažovani u gašenju požara, prema saopštenju ICMBio, agencije koja upravlja parkom.
Šef agencije Mauro Pires izjavio je za list Folha de S.Paulo da je požar rezultat ljudskog faktora i da je najverovatnije izbio blizu ivice jedne farme.
Dim od požara prekrio je prestonicu Braziliju u ponedeljak, sa crnim stubovima dima vidljivim sa različitih delova grada. Ovo nije prvi put da dim i požari zahvataju Brazil, s obzirom na nedavne požare u amazonskoj prašumi, savani Serado i močvarama Pantanal. Šumski požari, koje je uzrokovao čovek, uništili su velika zaštićena područja i značajno uticali na kvalitet vazduha u širokom području.
Brazil se suočava i sa najgorom sušom u poslednjih sedam decenija, sa 59% zemlje pogođeno sušom – površina skoro upola manja od reka Amazona u SAD, beleži istorijski minimum.
Federalna agencija za javnu bezbednost sarađuje sa Federalnom policijom u istrazi mogućih krivičnih dela vezanih za požar u Nacionalnom parku Brazilija. Oko 1.500 agenata vlade distrikta aktivno je uključeno u borbu protiv požara u regionu.
Predsednik Luiz Inasio Lula da Silva izjavio je preko Instagrama da je federalna policija pokrenula 52 istrage protiv odgovornih za štete počinjene zemlji. Takođe je najavio sastanak sa ministarkom životne sredine Marinom Silvom kako bi razgovarali o daljim koracima u rešavanju trenutne kritične situacije. Nedelju dana ranije, obavio je prelet parka koji se prostire na tri administrativna regiona federalnog okruga, uključujući Braziliju i jednu opštinu u državi Gojas.
Sudija Vrhovnog suda Flavio Dino doneo je odluku kojom se omogućava saveznoj vladi da usmeri dodatna sredstva ka borbi protiv šumskih požara i angažovanju vatrogasaca.
Naučnici ističu da su klimatske promene, u velikoj meri uzrokovane fosilnim gorivima kao što su nafta, gas i ugalj, doprinele povećanju ekstremnih vremenskih prilika. Ovo stvara povoljne uslove za požare i poplave.