Povlačenje američkih trupa iz Nigera je završeno, izjavio je u ponedeljak američki zvaničnik.
Mali broj vojnog osoblja zaduženog za čuvanje američke ambasade je i dalje, rekla je novinarima portparol Pentagona Sabrina Sing.
Ranije ove godine, vladajuća hunta Nigera okončala je sporazum koji je dozvolio američkim trupama da deluju u toj zapadnoafričkoj zemlji. Nekoliko meseci kasnije, zvaničnici obe zemlje su u zajedničkom saopštenju naveli da će američke trupe završiti povlačenje do sredine septembra.
SAD su prošlog meseca predale svoje poslednje vojne baze u Nigeru lokalnim vlastima, ali je oko dvadesetak američkih vojnika ostalo u Nigeru, uglavnom zbog administrativnih dužnosti u vezi sa povlačenjem, rekao je Sing.
Nigerovo izbacivanje američkih trupa nakon državnog udara prošle godine ima široke posledice po Vašington, jer primorava trupe da napuste kritične baze koje su korišćene za antiterorističke misije u Sahelu. grupe povezane sa Al Kaidom i grupom Islamska država deluju u ogromnom regionu južno od pustinje Sahare.
Jedna od tih grupa, Jama’a Nusrat ul-Islam va al-Muslimin, poznata kao JNIM, aktivna je u Maliju, Burkini Faso i Nigeru, i želi da se proširi na Benin i Togo.
Niger je viđen kao jedna od poslednjih nacija u nemirnom regionu sa kojom bi zapadne nacije mogle da se udruže u borbi protiv rastućih džihadskih pobuna. SAD i Francuska su do nedavno imale više od 2.500 vojnog osoblja u regionu, a zajedno sa drugim evropskim zemljama uložile su stotine miliona dolara u vojnu pomoć i obuku.
Poslednjih meseci Niger se povukao od svojih zapadnih partnera, okrećući se umesto toga Rusiji radi bezbednosti. U aprilu su ruski vojni treneri stigli u Niger da pojačaju protivvazdušnu odbranu zemlje.