Kliničko ispitivanje RESILIENCE je osmišljeno da istraži efikasnost i bezbednost daljinskog ishemijskog kondicioniranja (RIC) koji se koristi za sprečavanje kardiotoksičnih efekata hemoterapije zasnovane na antraciklinu kod pacijenata sa limfomom.
Kao što je opisano u uvodniku Evropskog časopisa za srčanu insuficijenciju, ovo međunarodno dvostruko slepo kliničko ispitivanje obećava stvaranje novih saznanja i pružanje mogućih tretmana za ovaj veliki klinički izazov.
Kardiotoksičnost antraciklina i dalje predstavlja veliku zabrinutost za pacijente koji primaju hemoterapiju zbog ograničene dostupnosti efikasnih zaštitnih tretmana. Eksperimenti sa pretkliničkim modelima su pokazali da RIC ima kardioprotektivne efekte, otvarajući put ovom inovativnom kliničkom ispitivanju.
RIC se sastoji od ponovljenih kratkih prekida krvotoka u udu, obično u ruci; ideja je da će ovo izlaganje prolaznoj ishemiji zaštititi udaljene vitalne organe kao što je srce od povreda izazvanih naknadnim štetnim epizodama kao što su citotoksična dejstva hemoterapijskih agenasa.
RIC-ov privremeni prestanak protoka krvi u ruci postiže se manžetnama za ruke koje su veoma slične onima koje se koriste za merenje krvnog pritiska, ali u RIC-u se manžetna naduvava punih pet minuta pre nego što se izduva. Proces se ponavlja do četiri puta u svakoj sesiji.
Cilj RESILIENCE-a je da se smanji prevalencija srčane insuficijencije kod preživelih od raka i na taj način poboljša njihov kvalitet života. Ispitivanje koordinira Centro Nacional de Investigaciones Cardiovasculares (CNIC) pod rukovodstvom dr Borje Ibanjeza, a među ključnim partnerima na projektu je i Evropsko kardiološko društvo, koje će voditi jedan radni paket i učestvovati u nekoliko drugih aktivnosti u okviru konzorcijum.
Drugi partneri na projektu su Instituto de Investigacion Sanitaria Fundacion Jimenez Diaz i Centro de Investigacion Biomedica en Red (CIBER) u Španiji; Instituto Portugues de Oncologia i Hospital da Luz u Portugalu; centar Henri Bekuerel u Francuskoj; Universitatsklinikum Dusseldorf u Nemačkoj; Akademski medicinski centar Amsterdam u Holandiji; i Univerzitetska bolnica Arhus u Danskoj. Tehnološki partner u konzorcijumu je Philips Healthcare, koji koordinira tehnologiju snimanja koja se koristi u RESILIENCE.
U suđenju je učestvovalo i udruženje pacijenata Evrope Limphoma Coalition.
ESC je posebno važan partner jer deluje kao veza za zainteresovane strane izvan projekta. Vodeći naučnik ESC-a na projektu je dr Tereza Lopez-Fernandez, svetski autoritet u ovoj oblasti koja je rukovodila ESC 2022 kardioonkološkim smernicama kliničke prakse.
Pacijenti sa rakom su ranjiva populacija sa rizikom od razvoja kardiovaskularnih komplikacija. Neki od ovih štetnih kardiovaskularnih efekata su uzrokovani lekovima koji se koriste za lečenje raka. Antraciklini su veoma efikasni protiv mnogih vrsta raka, uključujući različite oblike limfoma, raka dojke, leukemije, melanoma i raka materice i želuca. Međutim, ovi lekovi imaju potencijalno toksično dejstvo na srce što može dovesti do hronične srčane insuficijencije.
Od 4 miliona pacijenata obolelih od raka koji se dijagnostikuje u Evropi svake godine, više od 3 miliona se leči antraciklinima (samostalno ili u kombinaciji sa drugim tretmanima). Nedavni podaci pokazuju da više od jednog od tri pacijenta koji primaju antracikline razvijaju neki oblik kardiomiopatije izazvane lečenjem. U Evropi, procenjuje se da 1 milion ljudi ima hroničnu srčanu insuficijenciju koja je posledica kardiomiopatije izazvane hemoterapijom.
RESILIENCE vodi dr Borja Ibanjez, generalni direktor CNIC-a, kardiolog u bolnici Universitario Fundacion Jimenez Diaz u Madridu i vođa grupe u španskoj istraživačkoj mreži za kardiovaskularne bolesti (CIBERCV). Dr Ibanjez je objasnio da je glavni cilj RESILIENCE-a „izvođenje randomizovanog kliničkog ispitivanja testiranja kardioprotekcije koju pruža daljinsko ishemijsko kondicioniranje protiv kardiotoksičnosti antraciklina“.
Dr Ibanjez je dodao da postoje čvrsti eksperimentalni dokazi koji podržavaju ideju da RIC može značajno da smanji štetni efekat antraciklina na miokard. „Pacijenti uključeni u ispitivanje su oni sa visokim kardiotoksičnim rizikom. Ispitivanje će takođe testirati sposobnost novih metoda magnetne rezonancije srca (CMR) za identifikaciju ranih znakova kardiotoksičnog delovanja antraciklina.“
Ispitivanje će obuhvatiti ukupno 608 pacijenata sa limfomom. Do sada je više od 220 učesnika bilo angažovano na suđenju.
Još jedna jedinstvena karakteristika ispitivanja RESILIENCE je upotreba najnovije generacije CMR tehnologije za ispitivanje uticaja RIC-a na funkciju i sastav srca.
Učesnici studije će biti randomizirani da primaju nedeljni RIC ili lažnu proceduru tokom hemoterapije. Pacijenti će biti pregledani multiparametrijskim CMR u tri ključne vremenske tačke: na početku studije, na polovini hemoterapije (tj. nakon trećeg ciklusa hemoterapije, srednji CMR) i dva meseca nakon završetka hemoterapije. Ovi CMR skenovi će pratiti promene u funkciji srca, sa posebnim fokusom na ejekcionu frakciju leve komore (LVEF).
Nakon završetka hemoterapije, pacijenti će biti praćeni zbog mogućih kliničkih događaja tokom perioda praćenja od 24 meseca ili duže. Glavna mera ishoda biće promena LVEF-a od početka studije. Sekundarni ishodi uključuju incidencu događaja povezanih sa kardiotoksičnošću, identifikovanih specifičnim padom ejekcione frakcije.
LVEF je najvažnija mera srčane funkcije. Ovaj parametar, izražen u procentima, meri smanjenje zapremine leve komore u sistoli (kontrakcija) u odnosu na dijastolu (relaksaciju). Dakle, LVEF od 50% ukazuje na to da kontraktivna leva komora smanjuje svoj volumen za polovinu u odnosu na relaksirano stanje.
Prema dr Andrei Moreno-Arciniegasu, kardiologu koji nadgleda CMR studije u RESILIENCE, „suđenje će testirati prediktivni kapacitet najnovije generacije CMR tehnologije u odnosu na utvrđene markere kao što su deformacija leve komore i biomarkeri srčanih povreda“.
RESILIENCE će takođe potvrditi novu sekvencu magnetne rezonance za ultra-brzu bioskopsku akviziciju, sa ciljem da se skrati vreme skeniranja za ovu ranjivu populaciju.
Ispitivanje RESILIENCE predstavlja značajan napredak u razvoju kardioprotektivnih strategija za pacijente sa rakom sa visokim rizikom od kardiomiopatije izazvane antraciklinom. „Svi pacijenti uključeni u ispitivanje imaju neke karakteristike koje ih stavljaju u visok rizik od ove srčane komplikacije koja je posledica hemoterapije raka“, zaključuje dr Ibanjez.