Omiljeni napitak s kojim mnogi započinju dan može se konzumirati na mnoštvo različitih načina. U Srbiji se i dan-danas najviše pije domaća, turska kafa. Ipak, postoji jedna razlika u konzumiranju iste, te dok je jedni piju vruću, mnogi čekaju da se ohladi, pa je piju satima.
Pitanje da li je bolje piti vruću ili hladnu tursku kafu zavisi od ličnih preferencija i konteksta. Mi vam donosimo nekoliko aspekata koji vam mogu pomoći da odlučite.
Ukoliko volite da pijete vruću kafu imamo dobre vesti za vas. Naime, rezultati studije su pokazali kada je kafa delotvornija i kada jače utiče na organizam. Ispijanje kafe ima različite uticaje na zdravlje.
Prvih 10 minuta kofein ulazi u vaš krvotok i širi se po celom telu, prouzrokujući porast krvnog pritiska i broja otkucaja srca. Nakon 20 minuta kofein se veže na adenozinske receptore, neutralizujući umor. Nivo dopamina povećava se i zadržava, što stvara osećaj da treba biti oprezan i usredsređen.
Posle 30 minuta rad nadbubrežnih žlezda se ubrzava i stvara se više hormona. Tokom tog vremena, zbog proširivanja zenica, vid može da postane oštriji. Već posle 40 minuta telo počinje da proizvoditi više serotonina, što poboljšava rad neurona unutar kičmene moždine, što dovodi do poboljšane koordinacije i snage mišića.
Četiri sata kasnije metabolizam se ubrzava, zbog čega se brže sagoreva energija. Telo tokom tog perioda počinje da razgrađuje i nataložene masti.
Tradicionalno se turska kafa pije vruća, ali ukoliko voliš hladnije napitke ili tražiš nešto osvežavajuće, možeš probati i hladnu verziju. Sve zavisi od tvog ukusa i situacije!