U poslednje dve godine, preko 100 bolnica u SAD je zatvorilo svoje porodilišne jedinice, što je rezultiralo nedostatkom pristupa porodiljskoj nezi za veliki broj novih majki. Prema nedavnom izveštaju organizacije March of Dimes, više od 5,5 miliona žena i njihovih beba suočavaju se sa ograničenim ili potpunim nedostatkom pristupa ovim vitalnim zdravstvenim uslugama.
Glavna medicinska službenica March of Dimes-a, dr Amanda Vilijams, ističe da je geografska lokacija postala presudna za kvalitet trudnoće mnogih porodica u SAD. Izveštaj za 2024. godinu naglašava da se porodiljska nega ne smatra prioritetom u ovoj zemlji, te da je neophodno sprovesti sistematske promene kako bi se unapredili ishodi za majke i bebe širom SAD.
Zatvaranje porodilišta u preko 100 okruga između 2022. i 2024. godine primorava sve više novih majki da putuju velike udaljenosti kako bi pristupile nezi, ukoliko uopšte imaju mogućnost da to učine. Trećina američkih okruga sada je klasifikovana kao „pustinje porodiljskih usluga“, bez pristupa ustanovama za porođaj ili lekarima specijalizovanim za porodiljsku negu, a najkritičnije stanje je u Severnoj Dakoti, Južnoj Dakoti, Aljasci, Oklahomi i Nebraski.
Preko 150.000 beba rođeno je ženama koje su živele u okruzima obuhvaćenim izveštajem organizacije March of Dimes. Nedostatak pristupa kvalitetnoj porodiljskoj nezi dovodi do povećanja rizika od prevremenih porođaja, što je za 13% verovatnije u „pustinjama porodilišta“, prema istom izveštaju.
Broj žena sa visokim krvnim pritiskom pre trudnoće povećao se za 80% između 2015. i 2022. godine, a stopa hipertenzije pre trudnoće je 30% veća u okruzima koji se smatraju „pustinjama za porodiljsku negu“. Visok krvni pritisak povećava rizik od ozbiljnih komplikacija kao što su preeklampsija, moždani udar i prevremeni porođaji, što naglašava hitnost potrebe za adekvatnom zdravstvenom negom trudnica.
Posebno pogođene ovom krizom su obojene žene, sa tri puta većom šansom da umru od uzroka povezanih sa trudnoćom u poređenju sa belkinjama. Nedostatak resursa za pravilnu negu predstavlja dodatni izazov za ove žene, a podrška organizacija poput March of Dimes-a postaje ključna za rešavanje ovog problema.
March of Dimes je preduzeo korake kako bi ublažio krizu, osnivajući mobilne zdravstvene centre za mame i bebe u zajednicama sa hroničnim nedostatkom ovih usluga. Ovi centri pružaju vitalnu negu porodicama u različitim delovima zemlje, a planira se proširenje ovog programa na više lokacija radi pružanja podrške što većem broju porodica u potrebi.