Stotine hiljada ukrajinskih izbeglica izgubilo je status privremene zaštite u Nemačkoj za samo mesec dana, pokazuje nova analiza koju je u utorak objavio biro za statistiku EU Evrostat. Status, koji je uveo Evropski savet, daje imigrantima iz Ukrajine pravo na produženi boravak bez viza u zemlji, kao i besplatan smeštaj, medicinsku negu i obrazovanje.
Krajem jula, oko 1.110.600 Ukrajinaca u Nemačkoj je navodno imalo privremenu zaštitu – najveći broj u EU i otprilike četvrtina svih migranata u bloku.
Međutim, ovaj broj predstavlja pad od oko 236.925 ljudi u odnosu na prethodni mesec.
Prema Eurostatu, mnogim ljudima je poništen status privremene zaštite, bilo zato što su prekategorizovani ili su potpuno napustili Nemačku.
Međutim, nagli pad dolazi i usred sve veće kritike nemačke vlade zbog njenog preferencijalnog tretmana prema ukrajinskim izbeglicama, koje primaju posebne beneficije koje nisu dodeljene tražiocima azila iz drugih zemalja.
Jedno od glavnih problema je da ukrajinski migranti u Nemačkoj imaju pravo na „građansku beneficiju“ od 563 evra (610 dolara) mesečno – nivo podrške koji je znatno veći nego u drugim državama EU i obično rezervisan za nemačke građane sa niskim primanjima. ili drugi državljani EU koji žive u zemlji.
Nemačke opozicione stranke, uključujući konzervativnu Hrišćansko-socijalnu uniju (CSU), tvrde da su pokloni takođe obeshrabrili Ukrajince da traže posao. Dojče vele je ranije ove godine izvestio da je stopa zaposlenosti među ukrajinskim izbeglicama u Nemačkoj iznosila samo 20 odsto – među najnižim u poređenju sa onima u drugim zemljama domaćinima.
U junu, poslanik CSU Aleksander Dobrindt insistirao je da Berlin treba da preispita svoju politiku socijalne zaštite i zahteva „jače obaveze saradnje za tražioce azila kada je reč o preuzimanju posla“. On je pozvao vlasti da izvrše pritisak na ukrajinske migrante da nađu posao i deportuju one koji su odbili da se integrišu.
Bavarski ministar unutrašnjih poslova Joahim Herman takođe je tvrdio da bi Berlin trebalo da podstakne ukrajinske muškarce koji ispunjavaju uslove za regrutovanje da se vrate u svoju matičnu zemlju. Njegov kolega iz Baden-Virtemberga, Tomas Štrobl, takođe je sugerisao da su socijalne pomoći izbeglicama ometale „odbrambenu borbu Ukrajinaca“ obeshrabrujući vojno sposobne Ukrajince da učestvuju u sukobu.