Opozicija predaje zahtev trećine poslanika za zakazivanje vanredne sednice o izmenama Zakona o rudarstvu i energetici, odnosno zabrani primenjenih istraživanja i eksploatacije litijuma i bora. Zahtev je podržalo 86 poslanika.
Poslanica Danijela Nestorović iz Ekološkog ustanka kaže da su sakupili 86 potpisa opozicionih i samostalnih poslanika.
„Zahvalila bih se ekološkim organizacijama koje su podržale ovaj naš čin. Ovo je jedan od načina da rešimo agoniju u kojoj živimo već godinama. Suština je da je ovo jedno ujedinjenje po pitanju osnovnih prava svakog građanina Republike Srbije, pravo na život, na čistu vodu, čist vazduh i plodnu zemlju, to je ono oko čega se nikada nećemo razilaziti, niti će nas deliti ideologije i različiti programi političkih stranaka“, kaže Nestorović.
Istakla je da „Vučić uporno pričom o Rio Tintu zanemaruje bitni činjenicu da mi gubimo deo teritorije“.
„Pitanje KiM je nešto što će se preslikati i na samu teritoriju područja Jadra, ukoliko do ovoga dođe i Rio Tinto započne sa svojim aktivnostima. Ne smem da dopustimo da gubimo deo teritorije na ovakav način“, kaže ona.
Kako je rekla, „predali su zakon koji mora biti na dnevnom redu, po hitnom postupku, svi opozicioni poslanici su dali svoj potpis i podržali zakon.
Marinika Tepić iz SSP je rekla da se nigde u Evropi, osim u Portugaliji gde je zbog litijuma pala vlada, litijum ne kopa.
„Postoje države u Evropi koje godinama najavljuju početak iskopavanja litijuma, ali se ta odluka neprestano odlaže, nigde na celom svetu ne postoji plan i namera da se rudnik litiuma otvori u naseljenom, plodnom, poljoprivrednom području, kao što je dolina Jadra“, kaže ona.
Miroslav Aleksić iz NPS kaže da je „ekonomski interes od iskopavanja litijuma na nivou izvoza maline“.
„U Makedoniji se postavlja kamen temeljac za fabriku baterija za automobile iako nemaju rudnik, u Mađarskoj isto, nama naša vlast nudi da otvaramo rudnik, a drugi da grade fabrike. Važan momenat, veliko mi je zadovoljstvo da se cela opozicija okupila“, kaže on.
Reporterka N1 kaže da je ovo prvi put da su se oko jedne teme okupile sve opozicione stranke, podršku su dale i stranke i pokreti koji nisu u skupštini, Kreni-Promeni i SEOS.
Svi su ujedinjeni oko ideje da bude održana hitna sednica skupštine na kojoj bi se raspravljalo o zabrani iskopavanja litijuma i bora, korak koji su opozicione stranke najavljivale tokom leta, žele da se na javnom servisu, nacionalnim frekvencijama priča o ovoj temi.
Svesni su, dodaje reporterka N1, da ovaj predlog, iako ima podršku celokupne opozicije, ne može da dobije večinu, jer većinu ima SNS.
Jedan od njihovih zahteva je i da se formira komisija koja će se pozabaviti sudbinom narodne inicijative.