Napušteni tanker koji prevozi više od milion barela sirove nafte mogao bi da kontaminira ogromna područja Crvenog mora u teškoj, dugoročnoj ekološkoj katastrofi ako se raspadne ili eksplodira, upozoravaju stručnjaci.
Sunion pod grčkom zastavom, koji su 21. avgusta pogodili jemenski Huti pobunjenici, još je u subotu bio u plamenu, rekli su pomorski posmatrači.
Preteći izlivanju nafte četiri puta većom od katastrofe Ekkon Valdez iz 1989. kod Aljaske, curenje ili eksplozija na brodu mogu da izazovu skoro nepopravljivu štetu, rekao je Julien Jreissati, programski direktor za Bliski istok i Severnu Afriku u Greenpeace-u.
„Kada bude pušteno, izlivanje nafte ove veličine moglo bi biti gotovo nemoguće obuzdati, šireći kontaminaciju po ogromnim područjima morske vode i obala“, rekao je Jreissati za AFP.
„Dugoročni uticaji na morski biodiverzitet mogli bi biti razorni, sa ostacima nafte koji potencijalno opstaju u životnoj sredini godinama ili čak decenijama.
Huti od novembra gađaju dronove i projektile na brodove na vitalnoj komercijalnoj ruti, rekavši da gađaju plovila povezana sa Izraelom, SAD i Britanijom u znak solidarnosti sa Palestincima zbog rata između Izraela i Hamasa u Gazi.
Sunion, koji je prevozio 150.000 tona sirove nafte, izgubio je snagu motora i zapalio se nakon početnog udara, što je primoralo na evakuaciju njegovih 25 članova posade od strane francuske fregate koja služi Aspides snaga Evropske unije, koje patroliraju tim područjem.
Huti su se zatim vratili i detonirali punjenja na palubi broda, izazivajući nove požare. Usidren je zapadno od lučkog grada Hodeide koji drže pobunjenici, na pola puta između Jemena i Eritreje.
Pokušaj privatnih kompanija da odvuku zapaljeni brod odustao je jer „nije bilo bezbedno“ nastaviti, rekao je prošle nedelje Aspides, koji je čuvao tegljače koji su bili uključeni.
„S obzirom na to da je brod veliki, teško natovaren tanker za naftu, koji je sada imobilisan i zapaljen, situacija je izuzetno opasna i nepredvidiva“, rekao je Jreissati.
„Potencijal za veliku ekološku katastrofu je značajan jer bi se brod u bilo kom trenutku mogao raspasti ili eksplodirati.
U desetomesečnoj kampanji Huti protiv pomorstva ubijena su najmanje četiri mornara i potopljena dva broda, uključujući Rubimar, koji je potonuo u martu noseći hiljade tona đubriva.
Sounion, međutim, predstavlja najveću opasnost do sada.
„Ova situacija je ekološka katastrofa koja se polako odvija pred našim očima“, rekao je Vim Zvajnenburg iz holandske grupe za izgradnju mira PAKS.
Zajednički pomorski informativni centar, kojim upravlja međunarodna pomorska koalicija, saopštio je u subotu da su dnevni nadzorni letovi prijavili „nekoliko“ požara na palubi, ali nije bilo vidljive naftne mrlje od tereta.
Očekuje se da će operacija spasavanja i gašenja požara početi ove nedelje.
„Manje naftne mrlje su otkrivene na nekim satelitskim snimcima, verovatno povezane sa izgorelom naftom nakon eksplozija ili iz motora“, dodao je Zvijnenburg.
Ali „nije bilo naznaka izlivanja sirove nafte iz tereta koji brod nosi“.
Sounion podseća na opasnost koju predstavlja supertanker FSO Safer, 48-godišnji brod sa korozivnim trupom koji je godinama ležao napušten u blizini jemenske obale Crvenog mora.
Brod je ostao bez servisiranja zbog jemenskog rata između Huta i koalicije predvođene Saudijskom Arabijom, koji je počeo u martu 2015. i izazvao veliku humanitarnu krizu u osiromašenoj zemlji.
U avgustu 2023. Ujedinjene nacije su uspešno završile prenos svog tereta od više od milion barela nafte u skupoj operaciji za koju su bile potrebne godine.
Noam Rejdan, stručnjak za praćenje pomorskih napada iz istraživačkog centra Vašingtonskog instituta za bliskoistočnu politiku, rekao je da operacija Sunion nosi velike rizike.
„Sprovođenje operacija spasavanja tokom višemesečne napadne kampanje Hutija na Crvenom moru bilo je izazovno, a incident u Sounionu neće biti ništa drugačiji“, rekao je Rejdan.
„Pronalaženje odgovarajućih tegljača koji se nalaze u blizini regiona i koji su spremni da rade u tako rizičnom okruženju može biti teško“, dodao je stručnjak.
Dodatno problemima, pomorske snage „će morati da ostanu u blizini tankera kako bi sprečile Huti da prekinu proces (spasavanja)“, rekao je Rejdan.