Severnokorejski lider Kim Džong Un obećao je da će udvostručiti napore kako bi njegove nuklearne snage bile potpuno spremne za borbu sa Sjedinjenim Državama i njihovim saveznicima, izvestili su državni mediji u utorak, nakon što je ta zemlja otkrila novu platformu koja je verovatno dizajnirana da ispaliti snažnije interkontinentalne balističke rakete na kopno SAD.
Kim je više puta davao slična obećanja, ali njegova poslednja pretnja dolazi pošto spoljni stručnjaci veruju da će Kim izvršiti provokativna testiranja oružja uoči predsedničkih izbora u SAD u novembru. Poslednjih dana, Severna Koreja je takođe nastavila sa lansiranjem balona za otpatke ka Južnoj Koreji.
U govoru povodom 76. godišnjice osnivanja njegove vlade u ponedeljak, Kim je rekao da se Severna Koreja suočava sa „ozbiljnom pretnjom“ zbog, kako je rekao, „nepromišljenog širenja“ regionalnog vojnog bloka predvođenog SAD koji se sada razvija u nuklearni- zasnovan jedan. Kim je rekao da takav razvoj događaja gura Severnu Koreju da pojača svoje vojne kapacitete, navodi zvanična korejska centralna novinska agencija.
Kim je rekao da će Severna Koreja „udvostručiti svoje mere i napore kako bi sve oružane snage države, uključujući nuklearne snage, bile potpuno spremne za borbu“, saopštila je KCNA.
Severna Koreja protestuje zbog julskog potpisivanja novih smernica za odbranu SAD i Južne Koreje koje imaju za cilj da integrišu američko nuklearno oružje i južnokorejsko konvencionalno oružje kako bi se izborile sa rastućim severnokorejskim nuklearnim pretnjama. Severna Koreja je rekla da smernice otkrivaju zavere njenih protivnika da napadnu zemlju. Zvaničnici SAD i Južne Koreje su više puta govorili da ne nameravaju da napadnu zemlju.
Od 2022. godine, Severna Koreja je značajno ubrzala svoje aktivnosti testiranja oružja u pokušaju da usavrši svoje sposobnosti za pokretanje napada na SAD i Južnu Koreju. SAD i Južna Koreja su odgovorile proširenjem vojnih vežbi koje Severna Koreja naziva probama invazije.
Mnogi analitičari veruju da Severna Koreja ima neke poslednje preostale tehnološke barijere koje treba da prevaziđe za nabavku nuklearnih raketa dugog dometa koje mogu da stignu do kopna SAD, iako verovatno već poseduje rakete koje mogu da pogode ključne ciljeve u Južnoj Koreji i Japanu.
Južnokorejski zvaničnici i stručnjaci kažu da bi Severna Koreja mogla da sprovede nuklearne testove ili probna lansiranja ICBM pre američkih izbora kako bi povećala svoj uticaj u budućoj diplomatiji sa američkim posmatračima. .
Čini se da Severna Koreja od utorka ujutru nije organizovala nikakve veće vojne demonstracije u znak obeležavanja ovogodišnje godišnjice. Ali glavne severne novine Rodong Sinmun u nedelju su objavile fotografiju Kima kako pregleda nešto što je izgledalo kao raketno lansirno vozilo sa 12 osovina, koje bi bilo najveće koje je zemlja pokazala do sada, tokom posete fabrici municije. Ovo je izazvalo spekulacije da bi Sever mogao da razvija novu ICBM koja je veća od postojeće ICBM Hvasong-17, koja je lansirana na vozilu sa 11 osovina.
Na pitanje o fotografiji u ponedeljak, portparol Pentagona, general-major Pat Rajder, odbio je da pruži konkretnu procenu raketnih sposobnosti Severne Koreje i ponovio je da Vašington blisko sarađuje sa Seulom, Tokijem i drugim partnerima na očuvanju regionalne bezbednosti i odvraćanju potencijalnih napada.
„Nije neobično da Severna Koreja koristi medijske izveštaje i slike da pokuša da telegrafiše, znate, svetu“, rekao je on.
Severna Koreja je pet uzastopnih dana do nedelje letela na stotine ogromnih balona prema Južnoj Koreji, produžavajući kampanju psihološkog rata u stilu hladnog rata koja je dodatno podstakla neprijateljstvo na Korejskom poluostrvu. Baloni su uglavnom sadržavali otpadni papir i vinil, a nema većih oštećenja.
Severna Koreja je započela svoju kampanju balonom krajem maja, nazvavši je odgovorom na južnokorejske civile koji preko svojih balona lete propagandne letke preko granice. Južna Koreja je kasnije ponovo pokrenula propagandno emitovanje anti-Pjongjanga preko zvučnika duž napete kopnene granice rivala.
Posmatrači kažu da je Severna Koreja izuzetno osetljiva na aktivnosti južnokorejskog izdavanja letaka i emitovanja preko zvučnika jer bi mogli da ometaju njene napore da zabrani strane vesti za svojih 26 miliona ljudi.