Duž pariskih ulica, više od 40.000 visokih, lisnatih platana pružaju slikovite pozadine, nude senku stanovnicima grada i poboljšavaju kvalitet vazduha, među brojnim drugim pogodnostima. Od 2016. godine, neka od ovih stabala su takođe služila kao jeftini, pasivni biološki senzori za Ecorc’Air, naučnu inicijativu koja prati nivoe zagađivača sitnih čestica povezanih sa saobraćajem na putevima.
Motorna vozila emituju brojne oblike čestica koje su povezane sa zdravstvenim problemima kao što su kardiovaskularna i respiratorna stanja. Neki od ovih zagađivača se talože iz vazduha na koru platana i ostaju zarobljeni na poroznoj površini. Pošto drveće svake godine odbacuje svoju koru, deo kore sakupljen neposredno pre osipanja drži evidenciju o svim zagađenjima deponovanim u protekloj godini.
C. Carvallo i njegove kolege izveštavaju kako Ecorc’Air koristi svojstva kore drveta platana da sakupi zagađivače da bi pratio godišnje nivoe zagađenja od saobraćaja u finijim razmerama nego što je to trenutno izvodljivo sa elektronskim alatima za praćenje kvaliteta vazduha. Istraživanje je objavljeno u časopisu Community Science.
Inicijativa poziva pariske volontere da sakupe male fragmente kore sa platana u svojim susedstvima i pošalju ih u vrećama za zamrzavanje u laboratorije koje učestvuju – zajedno sa informacijama kao što su GPS koordinate drveća i njihova blizina najbližem putu.
U laboratoriji, istraživači mere magnetna svojstva svakog uzorka kore, što predstavlja zamenu za nivoe metalnih čestica nakupljenih na uzorkovanom drvetu. Zatim koriste ova merenja da naprave detaljne godišnje mape procenjenih koncentracija zagađivača u saobraćaju u Parizu.
Projekat je u toku, ali se izdvojilo nekoliko nalaza iz njegovih prvih osam godina. Na primer, istraživači su identifikovali nekoliko oblasti u gradu sa konstantno visokim koncentracijama zagađivača metalnih čestica u saobraćaju. Takođe su identifikovali trendove u koncentracijama zagađivača tokom vremena duž autoputa Pompidou, glavne saobraćajnice u Parizu, pokazujući kako Ecorc’Air može da uhvati promene na lokalnom nivou.
Intervjui sa učesnicima Ecorc’Air-a sugerišu da interesovanje za istraživanje životne sredine raste među Parižanima, posebno onima koji su uključeni u lokalna udruženja. Sve u svemu, nalazi projekta pokazuju kako skupovi napori kao što je Ecorc’Air mogu pomoći istraživanjima životne sredine i potencijalno pomoći u informisanju politike i detaljnog urbanističkog planiranja.