Fizičari sa Univerziteta u Sautemptonu ostvarili su značajan naučni proboj dokazavši teoriju koja je bila starija 50 godina koristeći elektromagnetne talase. Oni su pokazali da se energija elektromagnetnih talasa može pojačati odbijanjem „uvrnutih talasa“ od rotirajućih objekata, što je poznato kao „Zeldovičev efekat“.
Ova teorija, koju je razvio sovjetski fizičar Jakov Zeljdovič tokom 1970-ih, predviđa da talasi sa ugaonim momentom mogu biti pojačani od strane objekta koji se rotira brzinom većom od frekvencije dolaznog zračenja. Do sada, Zeldovičev efekat je bio posmatran samo u zvučnim talasima, ali nikada u elektromagnetnim talasima.
Dr Merion Kromb, naučni saradnik sa Univerziteta u Sautemptonu, objašnjava: „Koristeći jednostavnu opremu, poput rezonantnog kola u interakciji sa rotirajućim aluminijumskim cilindrom, uspeli smo da demonstriramo ovaj efekat. Ovo je prvi put da je teorija testirana i potvrđena za elektromagnetne talase.“
Nalazi su objavljeni u časopisu Nature Communications. Efekat Zeldoviča, koji je povezan sa Doplerovim efektom, pokazuje da se talasi koji se kreću prema rotirajućem objektu kompresuju, dok se talasi koji se udaljavaju šire. U slučaju Zeldovičevog efekta, talasi sa ugaonim momentom se mogu pojačati kada se objekat rotira dovoljno brzo da uvrne frekvenciju talasa do negativnih vrednosti.
Profesor Hendrik Ulbriht, supervizor projekta, komentariše: „Dokazivanje ovog efekta u elektromagnetnim podešavanjima otvara put za istraživanje njegovih kvantnih verzija. Ovo bi moglo doneti nove uvide u kvantni vakuum i potencijalno poboljšati tehnologije poput indukcionih generatora koji se koriste u turbinama na vetar.“
Ovaj uspeh ne samo da potvrđuje dugogodišnju teoriju, već i otvara mogućnosti za buduća istraživanja i primene u različitim oblastima fizičkih nauka i inženjeringa.