Boingova svemirska kapsula za posadu, Starlajner, sletela je na Zemlju bez posade od dve osobe u rano jutro 7. septembra 2024. godine, označivši kraj teškog probnog leta koji je doveo do dužeg boravka astronauta Butcha Vilmora i Sunite „Suni“ Vilijams na Međunarodnoj svemirskoj stanici (ISS). NASA je odlučila da kapsula nije bezbedna za povratak posade zbog kvarova na potisnicima, što je primoralo Vilmora i Vilijams da ostanu na ISS-u do februara 2025. godine, kada će se vratiti u kapsuli SpaceX Dragon.
U razgovoru sa bivšim komandantom ISS-a, Majklom Fosumom, razjasnili smo odluku NASA-e da vrati kapsulu bez posade, budućnost Starlajner programa i produženi boravak astronauta na svemirskoj stanici.
NASA je 2014. godine dodelila ugovore Boingu i SpaceX-u za razvoj vozila za prevoz posade do ISS-a putem programa komercijalnih posada. Iako je Boing imao veliko iskustvo u vazduhoplovstvu, SpaceX je brzo napredovao sa svojom raketom Falcon 9 i kapsulom Dragon. SpaceX je 2020. godine uspešno lansirao svoju prvu probnu posadu, dok je Boingova kapsula imala problema u razvoju i testiranju.
Fosum ističe da NASA i dalje podržava Boing zbog potrebe za više američkih sistema za lansiranje posade i zbog osiguranja kontinuiteta u svemirskim operacijama. „NASA ima nekoliko opcija za dovođenje članova posade do i od svemirske stanice, uključujući partnerstvo sa Rusijom. Imati Starliner kao opciju doprinosi toj redundanciji,“ objašnjava Fosum.
Iako je Boingova reputacija mogla biti pogođena, Fosum naglašava da su ovakvi problemi očekivani u probnim letovima. Svemirsko okruženje je izuzetno zahtevno i mali problemi mogu postati značajni u mikrogravitaciji. „Tehnologija koju SpaceX i Boeing koriste radikalno se razlikuje od onih iz ranih svemirskih programa, kao što su Merkur, Gemini i Apolo,“ dodaje Fosum.
S obzirom na produženi boravak Vilmora i Vilijams na ISS-u, NASA se suočava sa izazovima povećane posade, što podrazumeva veće potrebe za potrošnim materijalom i resursima. Fosum ukazuje da će NASA povećati isporuke hrane, odeće i drugih potrepština kako bi podržala duži boravak.
Fosum takođe ističe da ljudski letovi u svemir, uprkos neuspesima i problemima, i dalje predstavljaju ključan deo svemirskih istraživanja. „Nasa je imala brojne neuspehe tokom svog razvoja, ali sada imamo tri različita programa za svemirske letove ljudi i velika očekivanja za budućnost,“ zaključuje Fosum.
Trenutno, NASA se priprema za nastavak svemirskih misija uz podršku različitih svemirskih letelica, uključujući SpaceX Dragon i Boingov Starliner, kao i buduću misiju Orion za Artemis II koja planira da obleti oko Meseca.