Istočni Timor se priprema za dolazak pape Franje na njegovo prvo putovanje u ovu duboko katoličku zemlju, dok obeležava 25. godišnjicu referenduma o nezavisnosti od Indonezije. Dolazak pape Franje u zemlju sa 1,3 miliona stanovnika, poznatu i kao Istočni Timor, prati veliko oduševljenje stanovništva. Transparenti i bilbordi u primorskoj prestonici Diliju krase ulice dočekujući papu.
Predsednik Istočnog Timora, Hoze Ramos-Horta, ističe da je poseta pape Franje velika prilika za promociju zemlje i stavljanje na turističku mapu. Timorci, koji se većinom izjašnjavaju kao katolici, pokazuju duboku veru i napredak ka miru, što je prepoznato i od strane Svetske banke koja je pohvalila zemlju kao mirnu i demokratsku naciju.
Put ka nezavisnosti bio je težak, obeležen indonežanskom invazijom nakon prvog proglašenja nezavisnosti od Portugalije. Nakon traumatičnog perioda, međunarodne snage su intervenisale kako bi obnovile bezbednost i omogućile Istočnom Timoru da postane nezavisna država 2002. godine.
Istočni Timor se sada suočava sa izazovima u ekonomiji, gde zavisi od prihoda od nafte i gasa, ali se ti prihodi smanjuju kako se rezerve iscrpljuju. Visok procenat siromaštva, nezaposlenost i ograničene mogućnosti zapošljavanja predstavljaju dodatne izazove za zemlju.
Pristupanje Svetskoj trgovinskoj organizaciji i zahtev za punopravno članstvo u Asocijaciji nacija jugoistočne Azije predstavljaju korake ka integraciji u regionalne i globalne ekonomske tokove. Očekuje se da će Istočni Timor postati punopravni član ASEAN-a 2025. godine, što bi moglo doneti nove prilike za ekonomski razvoj zemlje.
Iako postoje optimizam i planovi za budućnost Istočnog Timora, ekonomski analitičari ističu da implementacija strategija napreduje sporije nego što je očekivano. Izazovi u infrastrukturi i organizaciji sastanaka na visokom nivou predstavljaju prepreke ka potpunom ostvarenju ciljeva.