Piloti brazilskog putničkog aviona koji se srušio prošlog meseca, pri čemu su poginule sve 62 osobe u avionu, prijavili su neuspeh u sistemu za uklanjanje leda iz aviona, navodi se u preliminarnom izveštaju objavljenom u petak.
Istražitelji u Brazilu su bili oprezni da ne kažu da je ovo uzrok nesreće i naglasili su da ima još posla. Ipak, njihov izveštaj je dao dodatnu verodostojnost glavnoj hipotezi stručnjaka za vazduhoplovstvo: da je gubitak uzgona bio uzrokovan formiranjem leda na krilima aviona i kvarom njegovog sistema za odleđivanje.
Vremenski izveštaji sa dana nesreće predviđaju stvaranje leda u regionu gde je avion pao.
Zvuk sa diktafona u pilotskoj kabini uključivao je komentare pilota koji ukazuju na to da se led nakuplja i da je došlo do kvara u sistemu odleđivanja, rekao je Paulo Froes, istražitelj u vazdušnom centru za istragu i prevenciju vazdušnih nesreća, novinarima u Braziliji. . Rekorder podataka aviona je takođe pokazao da se njegov sistem za odleđivanje, odgovoran za sprečavanje nagomilavanja leda na krilima, nekoliko puta uključivao i gasio, navodi se u njihovom izveštaju.
„Još uvek ima mnogo nedoumica. Ova nesreća nije trebalo da se dogodi, ne u uslovima u kojima je leteo i upravljao avionom. Imao je zaštitnu opremu“, rekao je Karlos Henrike Baldin, šef istražnog odeljenja centra.
Let kojim upravlja aviokompanija Voepass, poleteo je 9. avgusta iz grada Kaskavela, u državi Parana, za međunarodni aerodrom Guaruljos u Sao Paulu. Srušio se u dvorište kuće u zatvorenom naselju u gradu Vinhedo, oko 80 kilometara (50 milja) severozapadno od metropole Sao Paulo.
Snimak dvomotornog turboelisnog aviona ATR 72 koji se uranja dok se vrti u ravnoj liniji užasnuo je ljude širom Brazila.
„Na osnovu preliminarnog izveštaja, nije moguće sa sigurnošću potvrditi da je led na krilima izazvao nesreću, ali postoje indicije da je formiranje leda značajno doprinelo“, rekao je Henrike Haklender, predsednik nacionalnog sindikata vazduhoplovaca.
Centar vazduhoplovnih snaga, poznat kao Cenipa, nastavlja istragu o uzroku nesreće bez određenog roka za zaključke. Oni takođe sarađuju sa istragom Federalne policije koja je u toku kako bi se utvrdilo da li je neko odgovoran za nesreću.
ATR je francusko-italijanska kompanija. Njegov model 72 se uglavnom koristi na kraćim letovima. Avioni su napravljeni od strane zajedničkog preduzeća Erbasa u Francuskoj i italijanske Leonardo S.p.A. Nesreće različitih modela ATR 72 dovele su do 470 smrtnih slučajeva još od 1990-ih, prema bazi podataka Mreže za bezbednost vazduhoplovstva.
Bila je to najsmrtonosnija nesreća avio-kompanije od januara 2023. godine, kada su 72 osobe poginule u avionu Jeti erlajnsa u Nepalu koji je zastao i srušio se pri sletanju. Taj avion je takođe bio ATR 72, a u konačnom izveštaju okrivljena je greška pilota.
Američki orao ATR 72-200 srušio se 31. oktobra 1994. godine, a američki nacionalni odbor za bezbednost saobraćaja utvrdio je da je verovatan uzrok nagomilavanje leda dok je avion kružio u zastoju. Avion se otkotrljao na oko 8.000 stopa (2.500 metara) i zaronio u zemlju, ubivši svih 68 ljudi u njemu. Američka Federalna uprava za vazduhoplovstvo izdala je operativne procedure za ATR i slične avione govoreći pilotima da ne koriste autopilota u uslovima zaleđivanja.