Postoje prilično čudni sastojci u kozmetici i proizvodima za negu kože. Jedan primer je mucin od puževa – takođe poznat kao puževa sluz – koji se koristi zbog svojih hidratantnih i antioksidativnih svojstava. Ali istraživači koji su izveštavali u ACS Omega možda su pronašli nešto još čudnije da stavite na vaše lice: molekule napravljene od bakterija ribljeg creva.
U kultivisanim ćelijama, jedinjenja su imala svojstva za osvetljavanje kože i protiv bora, što ih čini potencijalnim sastojcima za vašu buduću rutinu nege kože.
Iako se riblja creva može činiti kao apsolutno poslednje mesto za traženje kozmetičkih jedinjenja, to nije potpuno nategnuta ideja. Mnogi važni lekovi su pronađeni na bizarnim mestima – poznato je da su antibiotska svojstva penicilina otkrivena nakon što je neuspeli eksperiment postao buđav.
U skorije vreme, kandidat za lek za rak mozga Marizomib je izveden iz mikroba otkrivenih u morskim sedimentima na dnu okeana. Dva potencijalno neiskorišćena izvora novih jedinjenja mogu biti crevni mikrobi crvene orade i mitesera, ribe pronađene u zapadnom Tihom okeanu.
Iako su ovi mikrobi prvi put identifikovani 1992. odnosno 2016. godine, nisu sprovedene studije o jedinjenjima koja prave. Dakle, Hio-Jong Lee i Chung Sub Kim su hteli da vide da li ove bakterije proizvode bilo kakva metabolita koja bi mogla imati kozmetičke prednosti.
Tim je identifikovao 22 molekula napravljena od crevnih bakterija crvene orade i mitesera. Zatim su procenili sposobnost svakog jedinjenja da inhibira enzime tirozinaze i kolagenaze u ćelijama miša uzgojenim u laboratoriji. (Tirozinaza je uključena u proizvodnju melanina, što uzrokuje hiperpigmentaciju kože koja stari. Kolagenaza razgrađuje strukturni protein kolagen, izazivajući bore.)
Tri molekula bakterije crvene morske orade najbolje su inhibirala oba enzima bez oštećenja ćelija, što ih čini obećavajućim agensima protiv bora i posvjetljivanja kože za buduće kozmetičke proizvode.