Dve odvojene studije pokazuju da povišen krvni pritisak i nezadovoljene društvene potrebe predstavljaju zabrinutost za mlade odrasle i decu u SAD. Obe studije su preliminarni apstrakti istraživanja predstavljeni na naučnim sesijama o hipertenziji Američkog udruženja za srce 2024. Sastanak se održava u Čikagu od 5. do 8. septembra 2024.
ACC/AHA Smernice za prevenciju, otkrivanje, procenu i upravljanje visokog krvnog pritiska kod odraslih iz 2017. klasifikuju hipertenziju u stadijumu 1 kao da imaju mere gornjeg ili donjeg krvnog pritiska veće ili jednake 130/80 mm Hg, a hipertenziju stadijuma 2 kao imaju gornje i donje mere veće ili jednake 140/90 mm Hg.
Prethodno istraživanje je pokazalo da visok krvni pritisak u adolescenciji povećava rizik od visokog krvnog pritiska u odraslom dobu, što ima dugoročne negativne efekte na kardiovaskularno i opšte zdravlje.
Prethodna istraživanja su otkrila da društvene determinante zdravlja, ili socijalne potrebe, mogu uticati na mlade odrasle osobe sa visokim krvnim pritiskom. U prvoj studiji, istraživači su analizirali izloženost odraslih pet društvenih determinanti zdravlja: nisko obrazovanje, niski prihodi, bez zdravstvenog osiguranja, nesigurnost hrane i bez ili ograničeno zapošljavanje.
Autori definišu nisko obrazovanje kao nižu od srednje škole; nizak prihod kao porodični prihod manji od 100% federalnog nivoa siromaštva; nesigurnost hrane kao niska ili veoma niska sigurnost hrane u domaćinstvu u poslednjih 12 meseci i ne/ograničeno zaposlenje jer traže posao ili ne rade – ne uključujući one koji su bili u penziji ili idu u školu.
„Društvene determinante zdravlja su društveni uslovi koji proizilaze iz toga gde se ljudi rađaju, žive, uče, rade i sazrevaju“, rekao je autor studije Thomas Alekander, dipl.
„Mladi odrasli sa društvenim potrebama i visokim krvnim pritiskom trebaju više podrške da bi postigli ciljeve krvnog pritiska. Naša studija naglašava da je adresiranje ovih društvenih determinanti kroz ciljane strategije javnog zdravlja od suštinskog značaja za poboljšanje ishoda i sprečavanje dugoročnih srčanih bolesti i komplikacija moždanog udara kod ove ugrožene grupe. stanovništva“.
Studija je otkrila:
Ograničenja studije su uključivala da to nije bilo randomizovano kontrolisano ispitivanje, što znači da se direktni uzrok i posledica ne mogu utvrditi i da sugeriše samo povezanost. Pored toga, učesnici ankete se možda nisu tačno setili prethodnih događaja ili iskustava ili su izostavili detalje, što je moglo dovesti do pristrasnosti prisećanja.
Prema Aleksandru, ovi nalazi ukazuju na potrebu za inicijativama javnog zdravlja koje se fokusiraju na povećanje svesti i skrining za visok krvni pritisak kod mladih odraslih.
Proširivanje pristupa pristupačnim zdravstvenim uslugama, uključujući upravljanje visokim krvnim pritiskom za mlade odrasle osobe koje nemaju zdravstveno osiguranje; sprovođenje politika i programa koji ublažavaju nesigurnost hrane; poboljšanje obrazovnih mogućnosti i jačanje ekonomske stabilnosti su nekoliko primera koji mogu pomoći da se poboljša društvena podrška mladim odraslim osobama, što može, zauzvrat, pomoći u smanjenju incidencije visokog krvnog pritiska. Detalji studije, pozadina i dizajn dostupni su u nastavku.
„Prevalenca hipertenzije kod mladih odraslih osoba (18–39 godina) je ogromna, a društvene determinante zdravlja povećavaju rizik od hipertenzije i preuranjenih kardiovaskularnih bolesti“, rekla je Bonita Falkner, MD, FAHA, predsednica komiteta za pisanje američkog Naučna izjava Udruženja za srce o pedijatrijskoj hipertenziji iz 2023.
„Povećan rizik nije ograničen na mlade odrasle osobe jer mladi odrasli obično imaju decu; a deca mladih odraslih koji nisu osigurani, nesigurni u ishrani i imaju niske prihode predstavljaće još jednu generaciju koja će imati slične zdravstvene posledice društvenih determinanti zdravlja. Zdravstvene politike koji su potrebni za poboljšanje pristupa zdravstvenoj zaštiti, sigurnost hrane i zapošljavanje kako bi se smanjio rizik od kardiovaskularnih bolesti za mlade odrasle osobe i njihovu decu.“
U ovoj studiji, istraživači koji su koristili podatke NHANES-a od januara 2017. do marta 2020. procenili su da je skoro 14% mladih od 8 do 19 godina u SAD imalo povišen ili visok krvni pritisak. Studija je analizirala viši od normalnog „povišenog“ krvnog pritiska i visokog krvnog pritiska, kao što je definisano percentilima starosti, pola i visine, u skladu sa smernicama Američke akademije za pedijatriju.
„Važno je imati novije procene“, rekla je autorka studije Ahlija Sekarije, doktorka, epidemiolog u Odeljenju za prevenciju srčanih bolesti i moždanog udara u Centrima za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) u Atlanti. „Mladi koji imaju visok krvni pritisak imaju veću verovatnoću da imaju visok krvni pritisak kao odrasli, što ih dovodi u veći rizik od srčanih oboljenja i moždanog udara.“
Istraživači su analizirali zdravstvene podatke za 2.600 mladih (od 8 do 19 godina) koji su odgovorili na Nacionalnu anketu o zdravlju i ishrani (NHANES) od 2017. do marta 2020. Istraživači su ispitivali prevalenciju povišenog i visokog krvnog pritiska prema starosnim grupama, polu, rasa i etnička pripadnost i status težine.
Studija je otkrila:
„Naše znanje o trenutnim nacionalnim procenama moglo bi biti dragoceno da pomogne u informisanju politika i programa za podršku kardiovaskularnom zdravlju kod mladih“, rekao je Sekkarie. „Zdrava ishrana i redovna vežba su važni za smanjenje rizika od visokog krvnog pritiska. Obezbeđivanje da mladi jedu zdravu ishranu i dovoljno fizičke aktivnosti je ključno za sprečavanje srčanih bolesti i moždanog udara.“
Ograničenja studije su uključivala to što je posmatrala podatke preuzete iz jednog trenutka, tako da istraživači nisu bili u mogućnosti da procene da li se nivo krvnog pritiska povećava ili smanjuje tokom vremena. Detalji studije, pozadina i dizajn dostupni su u nastavku.
Prema statistici srčanih bolesti i moždanog udara Američkog udruženja za srce za 2024. godinu, 13,3% dece i adolescenata uzrasta od 8 do 17 godina imalo je povišen krvni pritisak, a 4,9% je imalo visok krvni pritisak prema podacima NHANES-a 2015-2016. Za vremenski period 2017–2020, procena je bila da je 46,7% odraslih u SAD imalo visok krvni pritisak.
„Prevalencija hipertenzije kod mladih uzrasta od 8 do 19 godina nije trivijalna. Ova studija potvrđuje da je prevalencija hipertenzije kod mladih, kako je trenutno definisano, od 4,8 do 7,1%. Ovi podaci ukazuju da otprilike 5% adolescenata ulazi u odraslo doba sa hipertenzijom. , značajan rizik za preuranjene kardiovaskularne događaje“, rekao je Falkner.
„Potrebne su preventivne intervencije za smanjenje rizika od visokog krvnog pritiska u mladosti, kao i poboljšane kliničke strategije za prepoznavanje i upravljanje abnormalnim krvnim pritiskom u mladosti.“