Prema nedavno objavljenoj studiji u New England Journal of Medicine od 5. septembra, humanizovano monoklonsko antitelo usmereno protiv liganda polipeptida koji aktivira adenilat ciklazu hipofize (PACAP), poznato kao Lu AG09222, pokazalo je bolje rezultate u smanjenju učestalosti migrena u poređenju sa placebo grupom.
Studija, koju je vodio Dr. Messoud Ashina iz Univerzitetske bolnice u Kopenhagenu, bila je Faza II, dvostruko slepa, i obuhvatila je odrasle pacijente sa migrenom koji nisu imali koristi od prethodnih preventivnih tretmana. Istraživanje je trajalo četiri nedelje sa dodatnih osam nedelja za praćenje.
Učesnici su nasumično raspodeljeni u tri grupe: jedna je primala jednokratnu infuziju od 750 mg Lu AG09222, druga 100 mg Lu AG09222, a treća placebo (97, 46 i 94 osobe, respektivno). Prosečan broj dana migrene u mesecu bio je 16,7, dok je srednja promena u odnosu na početnu vrednost tokom prvih četiri nedelje iznosila -6,2 dana u grupi koja je primala 750 mg Lu AG09222, u poređenju sa -4,2 dana u placebo grupi. Razlika između grupa bila je -2,0 dana.
Tokom osam nedelja praćenja, neželjeni efekti sa većom učestalošću u grupi Lu AG09222 od 750 mg u odnosu na placebo grupu uključivali su COVID-19 (7% naspram 3%), nazofaringitis (7% naspram 4%) i umor (5% naspram 1%).
„Ovi rezultati pružaju dokaz koncepta koji podržava ideju da inhibicija PACAP signalizacije pomoću Lu AG09222 može predstavljati efikasan mehanizam za prevenciju migrena,“ navode autori studije.
Ova istraživanja predstavljaju značajan korak napred u razumevanju i lečenju migrene, pružajući nove mogućnosti za pacijente koji nisu reagovali na prethodne terapije.