Različiti tipovi artritisa utiču na skoro 600 miliona ljudi širom sveta i povećavaju troškove za zdravstvenu zaštitu u Sjedinjenim Državama za 16,5 milijardi dolara. Postoje različite terapije tkiva hrskavice koje su u fazi razvoja, a fokusirane su na lečenje teškog osteoartritisa i reumatoidnog artritisa.
U nedavnom pregledu objavljenom u časopisu Nature Reviews Rheumatology, istraživači sa Univerziteta u Kaliforniji u Irvineu pružili su uvid u efikasne tretmane ovih oboljenja, kao i u klinička ispitivanja i regulativne procese koji su neophodni za plasiranje novih proizvoda na tržište. Laboratorija DELTAi, pod vođstvom Kiriacosa Athanasioua, istakla je različite tehnologije razvijene za lečenje bolesti i poremećaja zglobne hrskavice na različitim delovima tela, uključujući koleno, temporomandibularni zglob i zglob kuka.
Iako su istraživači uložili značajne napore u ovu oblast, do danas nije razvijen specifičan tretman za teški osteoartritis ili reumatoidni artritis. Tim istraživača se fokusirao na nove metode podrške implantatima hrskavice korišćenjem tkivnog inženjeringa kako bi preživeli upalna okruženja. Koristeći imunomodulatorne biomaterijale i sintetičku biologiju, istraživači su istakli klinički razvoj alogenih ćelija od donatora u poređenju sa autolognim ćelijama pacijenata.
Benjamin Bielajev, postdoktorski naučnik iz oblasti biomedicinskog inženjeringa, istakao je da su proizvodi za popravku hrskavice sporog razvoja i da imaju određena ograničenja. Ipak, istraživači ostaju optimistični u pogledu budućih mogućnosti. Rejčel Nordberg, takođe glavni koautor preglednog članka, naglasila je da su nedavne inovacije u oblasti tkivnog inženjeringa pokazale potrebu za detaljnim razumevanjem procesa prevođenja novih tehnologija u komercijalne proizvode.
Akademski istraživači su svesni da nije dovoljno samo razviti nove tehnologije u laboratoriji, već je neophodno sarađivati sa regulatornim agencijama poput FDA-e, razumeti finansijske mogućnosti za kliničku primenu i raditi na komercijalizaciji novih proizvoda. Ovaj pristup, nazvan „akademski prevod“, otvara velike mogućnosti za stvaranje novih terapija za bolesti hrskavice.
Nordberg i saradnici su istakli važnost ovog bilateralnog pristupa u stvaranju novih terapija hrskavice. Njihovo istraživanje je objavljeno u časopisu Nature Reviews Rheumatology pod naslovom „Nedavna dostignuća u inovacijama i prevođenju u inženjeringu hrskavičnog tkiva“ (2024).