Desetine afričkih lidera su se nedavno okupile u Pekingu na samitu koji je naglasio sve veći uticaj Kine na afričkom kontinentu. Ovaj događaj je označio želju Kine da uspostavi ključno partnerstvo u suprotstavljanju globalnom poretku koji tradicionalno dominiraju Sjedinjene Američke Države.
Tokom samita, kineski predsednik Si Đinping je predložio podizanje odnosa sa svim afričkim zemljama koje održavaju diplomatske veze sa Kinom na „strateški“ nivo. On je istakao važnost međusobnog razumevanja i podrške kao osnovu za novi oblik međunarodnih odnosa.
Od osnivanja Foruma o kinesko-afričkoj saradnji 2000. godine, Kina je postala ključni faktor u Africi. Kineske kompanije su uložile značajne resurse u sektor rudarstva kako bi zadovoljile potrebe kineske industrije, dok su razvojne banke pružile finansijsku podršku za izgradnju infrastrukture poput železnica i puteva u okviru inicijative Pojas i put.
Kina je postala najveći bilateralni trgovinski partner subsaharske Afrike, ali je istovremeno izvozila više nego što je uvozila sa tog kontinenta. S obzirom na trgovinski deficit, lideri afričkih zemalja traže podršku Kine u proširenju izvoza poljoprivrednih proizvoda i procesu industrijalizacije njihovih ekonomija.
Predsednik Si je istakao spremnost Kine da produbi saradnju u različitim sektorima poput industrije, poljoprivrede i infrastrukture, te da dalje otvori svoje tržište eliminacijom carina na proizvode iz većine najsiromašnijih zemalja, uključujući 33 zemlje u Africi.
Odnos između Kine i Afrike prešao je granice trgovine i investicija, postajući sve politički važniji. Kina aktivno traži saveznike u Africi i drugim regionima u razvoju kako bi se suprotstavila uticaju Sjedinjenih Američkih Država u definisanju globalnih ekonomskih normi i međunarodnih odnosa.