Tim istraživača je razvio radikalnu novu tehniku za analizu dokaza u slučajevima seksualnog napada. Novi pristup bi mogao da pojednostavi proces forenzike i smanji kašnjenja u obradi DNK dokaza.
Istraživanje je opisano u radu objavljenom u časopisu Napredna nauka.
U Kanadi se svake godine dogodi skoro pola miliona seksualnih napada, a mnogo više njih ostane neprijavljeno. Novi pristup bi mogao da ublaži jedan od razloga zbog kojih žrtve nerado prijavljuju napade: percepciju da je analiza forenzičkih dokaza prespora.
„Za ovo istraživanje čitali smo izveštaje i ankete koje su žrtve pitale zašto ne prijavljuju napade“, kaže Mohamed Elsajed. „Najčešći odgovor je bio da nemaju poverenja u pravosudni sistem — a taj nedostatak poverenja je delom bio i zbog toga koliko dugo proces traje.
Glavni autor je Elsaied, koji je radio na ovom projektu u okviru svog doktorata. Biomedicinsko inženjerstvo i koji je sada postdoktorski saradnik na Odseku za hemiju Univerziteta u Torontu (U of T).
Njegovi U of T koautori su profesor Aaron Vheeler sa Odeljenja za hemiju, Institut za biomedicinsko inženjerstvo na U of T i Centar za istraživanje i primene u fluidnim tehnologijama, i Leticija Bodo, članica Innis Collegea i magistarska studija. student na Odseku za hemiju. Sva trojica su takođe povezana sa Donnelli centrom za ćelijska i biomolekularna istraživanja.
Dodatni koautori studije uključuju istraživače sa Odeljenja za forenzičke nauke Univerziteta u Torontu Misisaga; Centar za forenzičke nauke Ontarija (CFS); i ANDE Corporation.
„CFS i ANDE su bili ključni saradnici na svakom koraku projekta“, kaže Vheeler. „Takođe sam zahvalan NSERC-u što je imao predviđanje da uspostavi program ‘Alliance Societi’ koji ima misiju da se ‘odgovori na društveni izazov koji će rezultirati novim prirodnim i inženjerskim znanjem i društvenim uticajem’.“
Obrada forenzičkih dokaza u slučajevima seksualnog napada je visoko tehnički proces u više koraka. Obično se DNK dokazi prvo prikupljaju od žrtve, a zatim se šalju u dobro opremljenu forenzičku laboratoriju na analizu od strane kvalifikovanog tehničara. Kada se tamo nađe, uzorak se prvo obrađuje kako bi se izolovao DNK napadača od DNK žrtve; analiza DNK napadača može se zatim izvršiti i koristiti za identifikaciju osumnjičenog.
Ceo proces može trajati danima, nedeljama ili duže. Većina tog vremena je zauzeta za transport dokaza u laboratoriju; takođe, kada ste u laboratoriji, brzina kojom se uzorak analizira zavisi od broja drugih slučajeva koji zahtevaju analizu.
Istraživači su se fokusirali na prvi korak – odvajanje DNK dve osobe iz jednog uzorka. Trenutno, ovo mogu ručno da urade samo obučeni i iskusni stručnjaci u laboratoriji; tj. ne postoji automatizovano rešenje.
Ono što su Elsaied i njegovi saradnici razvili je proces odvajanja DNK dve osobe koristeći proces koji se naziva tehnika diferencijalne digestije koristeći digitalnu mikrofluidiku. Novi pristup ublažava trenutne logističke i tehničke izazove.
Istraživači su pojednostavili proces smanjivanjem broja ručnih koraka potrebnih za izolaciju DNK napadača sa 13 na pet. „Takođe, pošto mikro-fluidni procesi imaju tendenciju da budu brži, očekujemo da će jedna od mogućih prednosti biti skraćivanje ukupnog vremena potrebnog“, kaže Elsaied.
Štaviše, novi pristup bi mogao da dovede do mobilnog rešenja za koje nije potrebna laboratorija. Na primer, testiranje bi se moglo obaviti u bolnici gde bi žrtva obično bila odvedena u slučaju seksualnog napada – čime se eliminiše vreme potrebno da uzorak stigne do laboratorije i zaobilazi red u laboratoriji.
Nova tehnika je kompatibilna sa tehnologijom poznatom kao brza analiza DNK, koja se već koristi za drugi korak identifikacije pojedinca na osnovu njihove DNK. Prema autorima, dugoročni cilj bi bio da se integrišu dve tehnologije kako bi se proces učinio još efikasnijim.
Mnogo je izazova koje treba prevazići pre nego što nova tehnika bude operativna i raspoređena. Ali Elsaied je uveren da će ti izazovi biti rešeni i usmerio je svoje napore ka tome da bude komercijalno održiv i široko dostupan.
„Naš plan je da razvijemo instrument koji će za pet minuta uraditi ono što je trenutno potrebno 45“, kaže Elsajed. „I da se izvrši mnogo više uzoraka nego ranije. Kada to uradimo, sledeći korak bi bio da uvedemo tehnologiju u forenzičke laboratorije i bolnice. Biće potrebne godine, ali potencijal je veoma uzbudljiv.“