U pilot studiji sprovedenoj na Univerzitetu u Helsinkiju, utvrđeno je da je visok napon povezan sa kasačima koji otvaraju usta, što ukazuje na bol ili nelagodnost u ustima.
Napetost uzde označava silu koju koristi jahač ili vozač kroz uzde. Može se meriti pomoću senzora pričvršćenog između bita i uzde.
„Naša grupa je ranije istraživala povrede usta kod kasača i otkrili smo da su umerene i teške povrede povezane sa određenim tipovima bitova. Moguće je da su vozači na kraju koristili te vrste bitova zbog problema sa lakšim uzdama. Zbog toga smo želeo je da istraži napetost uzde“, kaže istraživač i veterinar Kati Tuomola sa Fakulteta veterinarske medicine Univerziteta u Helsinkiju.
Za studiju je angažovano osam konja i njihovi vozači. Dok su vozači vozili svoje konje na trkačkoj stazi u šetnji i kasu, istraživači su izmerili napetost uzde i snimili video ponašanja konja iz vozila u pokretu. Svaki konj je bio opremljen običnom jednozglobnom uloškom. Nakon toga, jedan istraživač je kodirao ponašanje konja iz video zapisa u skladu sa unapred određenim katalogom ponašanja. Šifrir nije znao za bilo kakve nalaze povezane sa napetošću uzde i povredama usta kod ovih konja.
Nijedan od konja nije imao povrede u ustima pre vožnje. Nakon vožnje, tri konja su imala umerene modrice u ustima. Njihova srednja napetost uzde bila je brojčano veća (otprilike 3,5 kg po uzdi) nego kod konja bez povreda (otprilike 2 kg po uzdi), a pokazivali su i duže periode žurnog hoda.
Srednja napetost uzde za jednu uzdu varirala je između 0,5 kg i 3,7 kg, pri čemu je najveća napetost varirala između 11 kg i 24 kg. Prema istraživačima, ove napetosti se mogu smatrati prilično visokim, jer su prethodne studije pokazale da konji izbegavaju napetost koja prelazi 0,6–1 kg.
Da bi se istražile razlike u ponašanju tokom različitih napetosti zatezanja, pet perioda od 30 sekundi je vizuelno odabrano iz grafova napetosti svih konja, koji predstavljaju uzorke napetosti u rasponu od niske do visoke. Tokom niske napetosti uzde, konji su uglavnom hodali i uglavnom su držali zatvorena usta. Tokom perioda veće napetosti, konji su uglavnom kaskali ili sporo ili brzo, držeći usta otvorena duže vreme.
„Dreseri konja treba da prate ponašanje konja u ustima, stanje uzbuđenja i sposobnost mirnog hoda, i u skladu sa tim prilagođavaju trening. Konj koji drži usta širom ili više puta otvorena može ukazivati na izbegavanje ponašanja, što znači nelagodnost ili bol u ustima. Pored toga, žurno hodanje može ukazivati na visoko uzbuđenje, što zauzvrat može povećati rizik od povreda usta“, kaže Tuomola, glavni autor članka.