Tim istraživača sa Univerziteta u Pitsburgu je po prvi put pratio širenje zagađivača azota kroz lanac snabdevanja govedinom u Sjedinjenim Američkim Državama, mapirajući njegovo prisustvo na nivou okruga. Ova studija otkriva kako postoji velika prostorna nepovezanost između mesta gde se konzumira govedina i područja koja osećaju negativne efekte zagađenja azotom, izazvanim govedarstvom.
Istraživanje, predvođeno profesorom Vikason Khannom sa Odeljenja za građevinsko i ekološko inženjerstvo Univerziteta u Pitsburgu, detaljno analizira lance snabdevanja govedinom i njihov uticaj na životnu sredinu. Khanna i Ph.D. studentica Anais Ostroski su u radu objavljenom u časopisu Nauka o životnoj sredini i tehnologija izračunali da je u 2017. godini potrošnja govedine bila odgovorna za ispuštanje oko 1.330 gigagrama azota u ekosisteme – dovoljno da se oplodi 19,5 miliona hektara zemljišta.
Prema istraživanju, većina zagađenja dolazi od đubriva koja se koriste za uzgoj hrane za goveda, što izaziva ozbiljne ekološke probleme. Azot iz đubriva se ispira kišnicom, ulazi u vodotokove i izaziva rast algi koje guše vodeni život. Veliki deo populacije, naročito na istočnoj obali, kao i u Kaliforniji, Nevadi i Arizoni, živi stotinama milja daleko od područja u kojima se oseća najveći uticaj azota, dok se benefiti konzumacije govedine osećaju globalno.
Profesor Khanna je naglasio da je važno tražiti tehnološka rešenja za smanjenje zagađenja, kao što je primena modela kružne ekonomije, u kojem bi azot iz otpadnih voda bio ponovo korišćen kao đubrivo. Međutim, upozorava na opasnost da se ne previđaju širi problemi u težnji za rešenjem jednog aspekta. „Ne smemo rešavati jedan problem, a pritom praviti druge,“ zaključio je Khanna, ističući da je holistički pristup ključ za održiva rešenja.
Ova studija otvara vrata za dalja istraživanja o uticaju stočarstva na životnu sredinu i načinima za smanjenje štete kroz održive tehnologije.