Mali tim zoologa i ekologa sa članovima Instituta de Ecologia i Soluciones Ambientales en Sustentabilidad Ambiental, oba u Meksiku, i Univerziteta Teksas u Ostinu, otkrio je da određena vrsta slepih miševa koja živi u Meksiku ima fotoluminiscentne čekinje na nogama.
U svom radu objavljenom u časopisu Biologija sisara, grupa opisuje kako su slučajno otkrili jedinstvenu osobinu kod slepih miševa i sugerišu mogući razlog za njenu evoluciju.
Pre tri godine, dva člana grupe pokušavala su da uhvate slepe miševe iz skloništa u blizini Meksiko Sitija. Koristili su dugačke niti od finog filamenta kao mreže za hvatanje nekoliko slepih miševa istovremeno. Sve one koje su uhvatili odneli su do mesta 30 kilometara severnije, gde su pušteni u drugo sklonište.
Cilj je bio da se otkrije da li se pojedinci iz dva skloništa kreću napred-nazad između njih. U tom cilju, istraživači su uzorke koje su uhvatili zaprašili prahom koji se lako mogao videti pomoću UV svetla. Taj pokušaj nije uspeo, primećuju istraživači, ali su pronašli nešto drugo – noge slepih miševa su svetlele ispod lampe, a to nije bilo zbog prašine koja je bila nanesena.
Prethodno istraživanje je pokazalo da su stopala meksičkih slobodnorepih slepih miševa jedinstvena – imaju ono što se opisuje kao čekinje u obliku kašike duž spoljnih ivica prstiju – zbog čega izgledaju kao lik koji je nacrtao dr Seus. Do danas niko nije uspeo da shvati zašto. Sada se čini da su te bodlje jedinstvene na drugi način – odražavaju plavo-zelenu nijansu pod UV svetlom.
Želeći da se uvere da je nalaz zaista jedinstven, istraživači su testirali i pronašli isti fenomen kod 25 drugih primeraka iz oba skloništa. Našli su ga i na muzejskom primerku. Još nisu shvatili zašto su kičme fotoluminiscentne, iako sumnjaju da slepi miševi mogu da vide sjaj, ali samo u sumrak ili zoru ili kada se sunčaju na mesečini.
Tim planira da sprovede eksperimente kako bi otkrio da li stvorenja koriste svoja stopala kao način da komuniciraju noću kada su nagomilani u kolonijama koje imaju do milion slepih miševa.