Ako ste dovoljno srećni da preživite bitku sa sepsom infekcije krvotoka, rizici od recidiva koji vas vraća u bolnicu u roku od mesec dana ostaju visoki, pokazuju novi podaci.
U studiji koja je uključivala preko 7.100 pacijenata sa sepsom, skoro četvrtina (23,6%) je ponovo primljena u bolnicu u roku od 30 dana nakon što su otpušteni svojim domovima.
Ponovni prijem u bolnicu se često dešavao među pacijentima za koje se „smatralo da su dovoljno dobro da budu otpušteni kući ili na kućnu zdravstvenu negu“, primetila je koautorka studije Prisila Hartli, docentica za medicinske sestre na Univerzitetu Augusta u Atini, Džordžija.
Međutim, mnogi od ovih pacijenata su dobili „još jednu epizodu sepse ili druge infekcije“ i morali su ponovo da budu primljeni na negu, rekla je ona u saopštenju za štampu Američkog udruženja medicinskih sestara za kritičnu negu (AACN).
„Moramo pronaći načine da zatvorimo jaz između bolnica i svih podešavanja otpuštanja ako želimo da nastavimo da poboljšavamo šanse za preživljavanje sepse“, rekao je Hartli u saopštenju AACN-a.
Njen tim je objavio svoje nalaze 1. septembra u American Journal of Critical Care.
Prema Nacionalnom institutu za zdravlje (NIH), sepsa je oblik infekcije krvi koja se često javlja kod ljudi koji su već oslabljeni nekom drugom bolešću, kao što je upala pluća ili infekcija urinarnog trakta.
Sepsa se može brzo razviti i uskoro biti van kontrole: 1 od 5 osoba sa sepsom će umreti, prema NIH.
„Prema nekim procenama, teška sepsa ili septički šok pogodi skoro milion Amerikanaca svake godine. Najmanje 200.000 njih umre u bolnici ubrzo nakon toga“, saopštio je NIH.
Nova studija pratila je 30-dnevne rezultate za 7.107 odraslih u SAD koji su bili lečeni od sepse u bostonskoj bolnici između 2008. i 2019. Svi su otpušteni svojim kućama, ponekad uz prisutnu zdravstvenu negu kod kuće.
Prema Hartlijevom timu, 23,6% pacijenata (1.674) završilo je nazad u bolnici u roku od mesec dana.
Više od dve trećine (68,3%) imalo je još jednu epizodu sepse, a više od 30% onih koji su ponovo primljeni moralo je to da uradi do tri puta, obično uzrokovano ponavljanom infekcijom.
U mnogim slučajevima, pacijenti su otpuštani iz bolnice u „neprikladne uslove“, rekli su Hartli i njene kolege, što je povećalo rizik od ponovne infekcije.
Mora se učiniti više kako bi se uočili pacijenti koji su pod najvećim rizikom, rekli su istraživači.
„Identifikovanje pacijenata sa najvećim rizikom od ponovnog prijema može olakšati otpuštanje u odgovarajuće okruženje kako bi se nastavio njihov oporavak i usmeravao intervencije i praćenje“, navodi se u saopštenju AACN-a.