U novom eksperimentu, naučnici su otkrili da metali mogu da se sami popravljaju, što bi moglo otvoriti vrata novoj eri inženjeringa. Studija, objavljena prošle godine, sprovedena je od strane tima iz Sandia National Laboratories i Teksaškog univerziteta A&M. Oni su koristili specijalizovanu tehniku transmisionog elektronskog mikroskopa da testiraju otpornost metala, povlačeći krajeve platine debljine 40 nanometara 200 puta svake sekunde.
Istraživači su otkrili da se pukotine uzrokovane naprezanjem, poznate kao oštećenje od zamora, počele same popravljati. Nakon oko 40 minuta posmatranja, pukotine u platini su se ponovo spajale i popravile pre nego što su se ponovo pojavile.
„Sigurno to nismo tražili. Ono što smo potvrdili je da metali imaju sopstvenu prirodnu sposobnost da se sami leče, barem u slučaju oštećenja od umora na nanoskali,“ izjavio je Bred Bojs iz Sandia National Laboratories.
Prethodna istraživanja iz 2013. godine, vođena od strane Michaela Demkovicza sa Teksaškog univerziteta A&M, predviđala su ovu vrstu samoizlečenja nanopukotina. Demkovicz je koristio ažurirane kompjuterske modele kako bi potvrdio svoje teorije o ponašanju metala u ovom procesu.
Štaviše, proces samoizlečenja se dogodio na sobnoj temperaturi, što je još jedan obećavajući aspekt istraživanja. Ranije je smatrano da metalu obično treba mnogo toplote da bi promenio svoj oblik. Eksperiment je izveden u vakuumu, pa ostaje da se vidi kako će se proces ponašati u tipičnim okruženjima.
Moguće objašnjenje za ovo fenomenalno ponašanje je hladno zavarivanje, koje se dešava na temperaturama okoline kada se metalne površine dovoljno približe da se njihovi atomi zapleću.
„Nadam se da će ovo otkriće podstaći istraživače materijala da razmotre da, pod pravim okolnostima, materijali mogu učiniti stvari koje nikada nismo očekivali“, rekao je Demkovicz.
Istraživanje je objavljeno u časopisu Nature.