Klimatske promene predstavljaju ozbiljnu pretnju za globalnu proizvodnju kakaoa, što se odražava na sve veće izazove u snabdevanju čokoladom. Kako se uslovi za uzgoj ovog osetljivog zrna pogoršavaju zbog topljenja zemljišta i neprekidnih promena vremena, preduzetnici i naučnici širom sveta preduzimaju korake da pronađu održiva rešenja i alternative.
Jedan od najuzbudljivijih pristupa dolazi iz Kalifornije, gde kompanija California Cultured razvija tehnologiju uzgoja kakaoa iz ćelijskih kultura. Umesto tradicionalnog uzgoja na plantažama, ova kompanija koristi biotehnologiju za uzgoj kakao zrna u kontrolisanim laboratorijskim uslovima. Proces uključuje stavljanje ćelija kakaoa u šećernu vodu, gde se one brzo razmnožavaju i dostižu zrelost za samo nedelju dana, u poređenju sa šest do osam meseci u tradicionalnom uzgoju. Ova metoda smanjuje potrebu za velikim količinama vode i napornim radom, što može značajno smanjiti ekološki otisak proizvodnje kakaoa.
„Vidimo da potražnja za čokoladom monstruozno nadmašuje ono što će biti dostupno“, izjavio je Alan Perlštajn, izvršni direktor California Cultured. „Zaista ne postoji drugi način da se svet značajno poveća ponudu kakaoa ili da ga i dalje zadrži na pristupačnim nivoima bez značajne degradacije životne sredine.“
Dok se neki fokusiraju na tehnologiju uzgoja, drugi istražuju alternative kakao zrna. Kompanija Planet A Foods iz Nemačke razvila je proizvod pod nazivom „ChoViva“, koji koristi mešavinu ovsa i suncokretovih semenki kako bi stvorio čokoladni ukus bez upotrebe pravog kakaoa. Ovaj proizvod je dizajniran da zadovolji potražnju na masovnom tržištu, iako nije namenjen kao zamena za visokokvalitetnu čokoladu.
„Ideja nije da se zameni visokokvalitetna, 80% tamna čokolada, već da imamo mnogo različitih proizvoda na masovnom tržištu“, rekla je Džesika Karč, portparol Planet A Foods.
Velike čokoladarske kompanije, poput Marsa, takođe ulažu u istraživanje kako bi obezbedile stabilno snabdevanje kakaoa. Mars je otvorio istraživački centar na Univerzitetu Kalifornije u Dejvisu, gde se fokusira na razvoj otpornijih biljaka kakaoa koje mogu izdržati bolesti i klimatske promene. Ovaj centar ima živu kolekciju stabala kakaoa koja omogućava naučnicima da proučavaju otpornost na bolesti i pomognu farmerima u zemljama proizvođačima.
„Mi to vidimo kao priliku i našu odgovornost“, izjavila je Džoana Hvu, viši direktor za nauku o biljkama kakaoa u Marsu.
U Izraelu, kompanija Celleste Bio razvija tehnologiju za uzgoj kakaoa u zatvorenom prostoru, što može omogućiti proizvodnju kakao praha i kakao putera bez obzira na klimatske promene i bolesti. Ova tehnologija privukla je interesovanje velikih proizvođača čokolade poput Mondeleza.
„Imamo samo malo polje, ali na kraju ćemo imati farmu bioreaktora“, rekla je Hane Volpin, suosnivač Celleste Bio.
Dok se svet suočava sa izazovima klimatskih promena, inovacije u proizvodnji kakaoa i alternativne tehnologije pružaju nadu za očuvanje ljubavi prema čokoladi. Kao što se tehnologije kao što je uzgoj kakaoa iz ćelijskih kultura i alternativne čokoladne mešavine razvijaju, industrija se prilagođava kako bi zadovoljila rastuću potražnju i smanjila ekološki uticaj. Ove inicijative ne samo da obećavaju održivu budućnost za proizvodnju kakaoa, već i otvaraju nove horizonte za potrošače i industriju čokolade.