Novo istraživanje pokazuje da je plan lečenja zasnovan na novoj kombinaciji niskih doza tri antihipertenzivna leka u jednoj piluli – poznatoj kao GMRk2 – bio superiorniji od visokokvalitetnog standardnog plana lečenja za snižavanje krvnog pritiska kod pacijenata sa nekontrolisanom hipertenzijom. .
Rezultati ispitivanja ‘isporuka optimalne kontrole krvnog pritiska u Africi (VERONICA)-Nigerija’, koje je vodio Institut za globalno zdravlje Džordž, predstavljeni su danas na Kongresu Evropskog kardiološkog društva 2024. i istovremeno objavljeni u časopisu American Medical Udruženje (JAMA).
Plan lečenja GMRk2 uključivao je pilulu jednom dnevno koja sadrži telmisartan, amlodipin i indapamid u četvrtini, polovini ili standardnim dozama. Standardni plan lečenja koji je preporučilo nigerijsko Ministarstvo zdravlja počeo je monoterapijom, praćenom dvostrukom i trostrukom kombinovanom terapijom, i bio je tipičan za smernice za hipertenziju za mnoge zemlje.
Posle 6 meseci lečenja, kućni sistolni krvni pritisak bio je niži za 31 mmHg u grupi GMRk2 u poređenju sa 26 mmHg nižim kod standardne nege—razlika od 5,8 mmHg bila je visoko klinički i statistički značajna. Postojeći dokazi pokazuju da sa svakim smanjenjem sistolnog krvnog pritiska za 5 mmHg dolazi do smanjenja od 10% velikih kardiovaskularnih događaja kao što su moždani udar, srčani udar i srčana insuficijencija.
Posle samo mesec dana, 81% učesnika u grupi GMRk2 postiglo je klinički merenu kontrolu krvnog pritiska u odnosu na 55% sa standardnom negom. Ovo poboljšanje je održano nakon šest meseci sa 82% postizanja kontrole, u poređenju sa 72% pod standardnom negom. Podnošljivost oba plana lečenja je bila dobra, bez prekida zbog neželjenih događaja.
Profesor Dike Ojji, šef odeljenja za kardiovaskularna istraživanja na Univerzitetu u Abudži, Nigerija i glavni istraživač studije, rekao je: „Trojna pilula je i dalje proizvela klinički značajno smanjenje krvnog pritiska u poređenju sa standardnom negom, čak i kada je standardna nega pomno pratila trenutne smernice i uključivala više poseta klinici“.
„U zemljama sa niskim dohotkom, manje od jedne od četiri lečene osobe postiže kontrolu krvnog pritiska, au okruženjima sa visokim prihodima on je samo između 50% i 70%“, dodao je profesor Ojji. „Dakle, impresivno je videti stope od preko 80% u samo jednom mesecu.
Procenjuje se da preko milijardu odraslih živi sa hipertenzijom širom sveta, a dve trećine živi u zemljama sa niskim i srednjim prihodima. Visok krvni pritisak je vodeći faktor rizika za smrtnost, što predstavlja 10,8 miliona smrtnih slučajeva godišnje. Nadamo se da bi ovaj novi tretman mogao imati veliki uticaj na smanjenje stope kardiovaskularnih bolesti, posebno u zemljama sa najvećim opterećenjem.
GMRk2 je vodeći kandidat za lekove George Medicines, biofarmaceutske kompanije u kasnoj fazi koja se bavi značajnim nezadovoljenim potrebama u lečenju kardiometaboličkih bolesti, osnovane da komercijalizuje istraživanje Instituta Džordž za globalno zdravlje. Ranije ovog meseca, GMRk2 je dostavljen američkoj Upravi za hranu i lekove (FDA) za lečenje hipertenzije.
Na kongresu su takođe predstavljeni podaci faze III iz dva dodatna ispitivanja GMRk2, koji pokazuju dobru podnošljivost i klinički značajno smanjenje krvnog pritiska u poređenju sa placebom i dvostrukom kombinovanom terapijom.
Profesor Entoni Rodžers, viši profesor na Institutu Džordž i glavni medicinski direktor u Džordž Medicines, rekao je: „Naša misija je da razvijemo održiva rešenja koja mogu da poboljšaju zdravlje miliona ljudi širom sveta i da ublaže opterećenje zdravstvenih sistema. Postoji globalni cilj da se postigne kontrola krvnog pritiska od 80% među onima koji su lečeni, ali nijedna zemlja to još nije postigla sa ispitivanjem VERONICA, pokazali smo potencijal ove nove strategije za postizanje ovog ambicioznog cilja.
„Bilo je malo inovacija u ovoj oblasti, tako da je korisno videti da su dugogodišnja istraživanja Instituta Džordž kulminirala u novom tretmanu koji koristi utvrđene lekove za rešavanje neispunjenih potreba“, dodao je on.