Naučnici su nedavno otkrili da hronična upotreba alkohola od strane oba roditelja može imati trajan uticaj na fizičko zdravlje njihove dece, dovodeći do bržeg starenja i povećane sklonosti ka bolestima. Ova saznanja dolaze iz istraživanja koje je sproveo tim pod vođstvom profesora Majkla Goldinga sa Teksaškog univerziteta A&M.
Istraživanje je koristilo modele miševa kako bi proučilo efekte konzumacije alkohola od strane roditelja na zdravlje potomstva. Otkriveno je da konzumacija alkohola, bilo od strane majke, oca ili oba roditelja, izaziva štetne promene u mitohondrijama potomstva. Mitohondrije, koje funkcionišu kao „baterije“ ćelija, ključne su za procese starenja i zdravlja.
Prethodna istraživanja su već pokazala da alkohol može uzrokovati poremećaje fetalnog alkoholnog spektra, što uključuje širok spektar fizičkih i bihevioralnih deficita kod dece. Međutim, novo istraživanje pokazuje da očeva konzumacija alkohola može direktno izazvati defekte u mitohondrijalnoj funkciji, što može dovesti do bržeg starenja i povećane sklonosti ka bolestima poput dijabetesa tipa 2 i kardiovaskularnih bolesti.
Studija je pokazala da je očeva konzumacija alkohola povezana sa dvostrukim povećanjem bolesti jetre kod potomstva, dok su efekti još ozbiljniji kada oba roditelja konzumiraju alkohol, što može uzrokovati trostruko povećanje ožiljaka na jetri.
Istraživači su istakli potrebu za daljim istraživanjima kako bi se utvrdilo da li umerena konzumacija alkohola takođe ima slične efekte. Takođe, nije jasno da li se ovi efekti odnose na ljude koji nemaju dijagnostikovan poremećaj fetalnog alkoholnog spektra, ali čiji roditelji su puno pili.
Naučnici sada planiraju istražiti mogućnosti intervencija koje se fokusiraju na zdravlje mitohondrija, kao što su vežbanje i specifične dijete, kako bi poboljšali zdravstvene ishode za osobe sa poremećajem fetalnog alkoholnog spektra.