U poslednje vreme, MR skeniranja celog tela postala su popularna među poznatim ličnostima poput Kim Kardašijan i Kejt Hadson, koje tvrde da ova skeniranja mogu „spasiti živote“. Privatne klinike u Velikoj Britaniji nude ovu uslugu za cene koje se kreću od 1.000 do 3.000 funti. Ali koliko su zaista korisna ova skeniranja i da li ispunjavaju obećanje o prevenciji bolesti?
MRI (magnetna rezonanca) skeniranja stvaraju detaljne 3D slike unutrašnjih struktura tela, uključujući organe, kosti, mišiće i krvne sudove, koristeći magnete i radio talase. Ova metoda ne koristi jonizujuće zračenje kao što je slučaj sa rendgenskim snimcima ili CT-om, što može smanjiti rizik od raka.
Međutim, iako MR skeniranja pružaju opšti pregled tela, ne pružaju detaljan uvid u svaki organ ili sistem. Svaka neuobičajena otkrića obično zahtevaju dodatno specijalizovano skeniranje kako bi se preciznije ispitala određena oblast, kao što su srce ili prostata. Osim toga, MR skeniranja ne mogu otkriti mnoge uobičajene bolesti koje se mogu sprečiti, kao što su bolesti srca, visok krvni pritisak, visok holesterol i dijabetes.
Studije pokazuju da su „incidentalomi“, ili slučajni nalazi, česti tokom MR skeniranja. Na primer, istraživanje koje je obuhvatilo više od 16.000 MR skeniranja mozga otkrilo je da manje od 4% njih sadrži abnormalnosti koje su zahtevale dalju istragu. Ove abnormalnosti uključuju benigni tumori i aneurizme koje često ne izazivaju simptome.
Slični nalazi mogu se videti i kod skeniranja kičme, gde se često otkrivaju bezopasne koštane izrasline ili hemangiomi. Iako većina ovih abnormalnosti ne izaziva simptome, neki pacijenti mogu zahtevati dodatno lečenje ako se simptomi jave.
Meta-analize pokazuju da ozbiljni problemi otkriveni slučajno tokom MR skeniranja variraju između 1,3% i 1,9% za različite delove tela, dok lažno pozitivni rezultati mogu biti prilično česti. Na primer, do 97 lažno pozitivnih rezultata može se javiti na 1.000 skeniranja grudi.
Za one koji su spremni da plate ovu uslugu, MR skeniranja nude pregled unutrašnjih struktura tela. Međutim, verovatnoća da će se pronaći nešto što zahteva hitan medicinski tretman je mala. Takođe, izveštaji sa skeniranja često sadrže složene medicinske informacije koje je teško interpretirati, što može dovesti do nepotrebne brige i stresa kod pacijenata.
Preporuka stručnjaka je da umesto skeniranja, uložite u preventivne mere koje su poznate da poboljšavaju zdravlje, kao što su redovne fizičke aktivnosti i uravnotežena ishrana. Ako imate sredstva, možda je pametnije investirati ih u nešto što direktno doprinosi vašem zdravlju, kao što je kvalitetan odmor.