Stotine ugroženih australijskih zelenih i zlatnih žaba zgurane su u saunu, zaštićene od zimske hladnoće u Sidneju.
Sauna – mali staklenik u kome se nalaze crno ofarbane cigle zagrejane suncem – može biti prijatna, ali takođe štiti žabe od smrtonosne chitrid gljivice koja bi ih inače dovela do izumiranja.
Biolog sa Univerziteta Mekviri Entoni Vedl drži jednu žabu — ne veću od kreditne kartice — u ruci dok njene zelene i zlatne boje postaju življe na vrućini.
„Chitrid je najgori patogen ikada“, rekao je on za AFP.
To je bolest koja se prenosi vodom i koja se uvlači u kožu žaba, napada njihova tela i na kraju ih ubija.
Vaddle je rekao da je globalno, bolest izazvala pad 500 vrsta vodozemaca i dovela do izumiranja 90 – šest u Australiji.
„Nikada ništa nije izazvalo ovoliku devastaciju“, rekao je on za AFP. „U Australiji imamo žabe koje sada žive samo u staklenim kutijama. Ovo je ogroman problem koji traje.“
Ali Vadlove saune veličine kućice za lutke mogle bi to da promene.
U njihovoj toploj unutrašnjosti, smrtonosna chitrid gljiva ne može da raste na žabama, što im omogućava da se bore protiv infekcije i prežive.
Žabe igraju vitalnu ulogu u životnoj sredini i poznate su kao bioindikatori, koji se koriste za procenu zdravlja ekosistema.
Bez vodozemaca, čitav ekosistem se može urušiti.
Globalno, 41 odsto vrsta žaba je ugroženo izumiranjem, što ih čini jednom od najranjivijih grupa beskičmenjaka, pokazala je nedavna studija Međunarodne unije za očuvanje prirode.
Neki od najvećih pokretača uključuju gubitak staništa, klimatske promene i bolest chitrida.
Sa ovim vozačima je teško rešiti se, ali u nedostatku leka, Vedl se nada da će njegove saune sa žabama pomoći u ograničavanju gubitaka.
„Ovo bi mogao biti prvi dokaz da bismo mogli jeftino i izvodljivo da smanjimo to gadno godišnje izumiranje žaba“, rekao je Vaddle.
„Za zelene i zlatne žabe to bi moglo značiti razliku između populacije koja ide ili opstaje.“
On je rekao da saune pokazuju da su potrebna kreativna rešenja koja se kreću od složenih – kao što je identifikacija gena koji bi mogli da učine pojedince otpornim na chitrid – do jednostavnijih ako želimo da populacije žaba prežive.
„Ni jedno rešenje neće funkcionisati za sve. Žabe su toliko različite“, dodao je Vedl.
Ali lepota Vaddleovih sauna je u tome što je njihovo sastavljanje koštalo 70 AUD (50 USD), a on je pomogao desetinama naučnika građana da naprave sopstvene verzije u dvorištu.
Ovo ne samo da je pružilo dragocene podatke o ugroženim vrstama žaba, već je i spasilo neke od smrtonosne gljive.
Džodi Rouli, biolog vodozemaca iz Australijskog muzeja, rekla je da su saune pokazale kako kreativna rešenja mogu imati koristi u stvarnom svetu.
„Lako je osećati se bespomoćno pred opadanjem biodiverziteta, ali ova studija nam daje opipljiv način na koji možemo da pomognemo žabama koje se bore protiv razorne gljivične bolesti“, rekla je ona za AFP.