Evropska unija mora da preispita svoje odnose sa Izraelom kako raste broj poginulih u Gazi i na Zapadnoj obali i da uvede sankcije nekim ministrima izraelske vlade optuženim za raspirivanje rasne mržnje, izjavili su u četvrtak Irska i najviši diplomata bloka.
Na sastanku ministara spoljnih poslova EU u Briselu, irski ministar spoljnih poslova optužio je Izrael da namerno gađa civile kao i militante Hamasa vojnom kampanjom koju je pokrenuo pre skoro 11 meseci.
„Ovo je rat protiv Palestinaca ne samo protiv Hamasa. Nivo civilnih žrtava i mrtvih je nesavesan“, rekao je Majkl Martin novinarima. „To je rat protiv stanovništva. Nema smisla pokušavati da ovo izmišljate.“
Izraelska ofanziva u Gazi ubila je više od 40.000 ljudi, prema lokalnim zdravstvenim zvaničnicima, raselila 90% stanovništva i uništila glavne gradove. Hamas je izgubio hiljade boraca i veliki deo svoje militantne infrastrukture.
Nasilje je takođe poraslo na Zapadnoj obali otkako je Hamasov napad 7. oktobra u južnom Izraelu zapalio tamošnji rat. Izrael je ove nedelje pokrenuo operaciju velikih razmera na Zapadnoj obali, u kojoj je Hamas rekao da je 10 njegovih boraca ubijeno na različitim lokacijama.
Martin je rekao da pravno mišljenje Međunarodnog suda pravde da je izraelska okupacija Gaze i Zapadne obale nezakonita obavezuje EU da preduzme akciju. Palestinci su to pozdravili kao „prelomni trenutak za Palestinu, za pravdu i međunarodno pravo“.
„To ne može biti uobičajeno“, rekao je Martin novinarima. „Vrlo nam je jasno da je međunarodno humanitarno pravo prekršeno.
Veze između EU i Izraela — koji su glavni trgovinski partneri — su regulisane takozvanim Sporazumom o pridruživanju. Irska i Španija vrše pritisak na svoje partnere iz EU da ispitaju da li je Izrael prekršio pravila.
EU je najveći svetski pružalac pomoći Palestincima, ali ima malo uticaja na Izrael, posebno zato što je 27 zemalja članica duboko podeljeno u svom pristupu.
Austrija, Nemačka i Mađarska čvrsto podržavaju Izrael, dok su Irska i Španija glasnije u svojoj podršci Palestincima. Bez obzira na to, blok ima kredibilitet kao evropski projekat zasnovan na miru.
Visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borel, uz podršku Irske, pozvao je ministre da razmotre uvođenje sankcija određenim članovima desničarskog kabineta premijera Benjamina Netanjahua zbog njihovih primedbi o ratu u Gazi.
„Neki izraelski ministri lansiraju poruke mržnje, neprihvatljive poruke mržnje, protiv Palestinaca i predlažu stvari koje su jasno protivne međunarodnom pravu i predstavljaju (podsticanje) da se počine još zločina“, rekao je Borel.
Borel nije imenovao ministre, ali je ranije ovog meseca kritikovao izraelskog ministra finansija Bezalela Smotriha zbog sugerisanja da bi izgladnjivanje stanovništva Gaze od više od 2 miliona ljudi „moglo biti pravedno i moralno“ dok se ne vrate taoci zarobljeni u napadu 7. oktobra kući.
Borel je rekao da ne bi trebalo da postoje „tabui“ koji bi sprečili EU da obezbedi poštovanje međunarodnog humanitarnog prava.
Nemačka ministarka spoljnih poslova Analena Berbok nije zauzela jasan stav, rekavši samo da stvari treba pažljivo ispitati od slučaja do slučaja kako bi se procenilo „šta su to optužbe? Da li su ovi navodi dovoljni da se nabroje za sankcionisanje?“
Ona je podvukla da bi svaka odluka o uvođenju sankcija zahtevala jednoglasnu podršku.
Nakon sastanka, Borel je priznao da taj potez nije dobio jednoglasnu podršku, ali je rekao da je pokrenuo tehnički rad potreban za uvođenje sankcija, ukoliko EU konačno pristane. „Ministri će odlučiti, na njima je kao i uvek, ali proces je pokrenut“, rekao je on novinarima.
Borel je takođe rekao da priprema sastanak na visokom nivou o ratu na Generalnoj skupštini UN sledećeg meseca i da su arapske zemlje i Sjedinjene Države rekle da će učestvovati. Rekao je da je Izrael dobrodošao da prisustvuje.