Klimatske promene izazvale su vetrove i kišu tajfuna Gaemi, koji je ranije ove godine ubio desetine ljudi širom Filipina, Tajvana i Kine, saopštila je grupa naučnika u četvrtak.
Gaemi je zaobišao Filipine u julu, izazvavši poplave i klizišta u kojima je poginulo najmanje 40 ljudi, pre nego što je pao na Tajvan i Kinu.
U Kini je vremenski sistem izazvao obilne pljuskove u kojima je poginulo 50 ljudi, a vlasti su navele da evakuišu 300.000.
World Weather Attribution (WWA), mreža naučnika koji su bili pioniri recenziranih metoda za procenu uloge klimatskih promena u ekstremnim događajima, posmatrala je tri regiona koji su najviše pogođeni tajfunom: severni Filipini, Tajvan i kineska provincija Hunan.
Utvrđeno je da su brzine vetra u sistemu bile sedam posto intenzivnije zbog klimatskih promjena koje je stvorio čovjek, a padavine su bile 14 posto veće na Tajvanu i devet posto veće u Hunanu.
Studija nije mogla da izvuče konačne zaključke o ulozi klimatskih promena na padavine na Filipinima, zbog složenih obrazaca monsunske kiše u regionu.
Ipak, otkrili su da bi topla mora koja su pomogla da se formira i podstakla tajfun Gaemi „bila praktično nemoguća“ u svetu koji se nije zagrejao na trenutnih 1,2 Celzijusa iznad predindustrijskih nivoa.
Modeliranje grupe pokazalo je da je ovo zagrevanje već povećalo broj sličnih jakih oluja za 30 procenata – sa oko pet godišnje na šest ili sedam.
„Ova studija potvrđuje ono što smo očekivali – toplija mora i atmosfera dovode do snažnijih, dugotrajnijih i smrtonosnijih tajfuna“, rekao je Ralf Toumi, direktor Instituta Grantham – klimatske promene i životna sredina, na Imperial College London.
Sagledavanje uticaja klimatskih promena na tropske ciklone je komplikovano, ali naučnici se više fokusiraju na ove vremenske sisteme.
Metod WWA uključuje procenu koliko je ekstremni događaj neobičan, a zatim modeliranje verovatnoće sličnog događaja i njegovog intenziteta u dva scenarija: u današnjem svetu i onom bez trenutnih nivoa zagrevanja.
Naučnici su koristili taj metod i novi pristup koji je razvio Imperial College London koji je posebno prilagođen tropskim olujama.
Koristi kompjutersko modeliranje kako bi prevazišao relativni nedostatak istorijskih podataka o tropskim ciklonima.
Dok se azijsko-pacifički region dugo bavio tajfunima, naučnici su upozorili da je njihov rad istakao „nedostatke u pripremljenosti za tajfune i ogromne uticaje koje je prouzrokovao Gaemi“.
Oni su pozvali na bolje upravljanje urbanim poplavama i ciljana upozorenja koja nude više informacija o mogućim uticajima oluje.
Studija je objavljena kada je tajfun Šanshan stigao na kopno u Japanu, koji je izdao upozorenje najvišeg nivoa za vetar i olujne udare.