Nedavno otkriće skoro identičnih otisaka dinosaurusa u Kamerunu i Brazilu pruža fascinantan uvid u poslednje trenutke kada su ove kopnene mase bile povezane, pre nego što se kontinent Gondvana potpuno razdvojio pre oko 120 miliona godina. Paleontolozi su otkrili preko 260 otisaka, utisnutih u blato rečnih obala od strane ornitopoda, sauropoda i teropodnih dinosaurusa, na mestima koja su sada razdvojena sa preko 6.000 kilometara.
Istraživanje koje predvodi paleontolog Luis Džejkobs sa Univerziteta Južni metodistički pokazalo je da su otisci stopala na oba lokaliteta slični ne samo u starosti, već i u geološkom i tektonskom kontekstu. Ovi fosili definišu jedan od poslednjih koridora kroz koji su dinosaurusi mogli da se kreću između Afrike i Južne Amerike, pre nego što se kontinenti konačno razdvoje.
„Jedna od najmlađih i najužih geoloških veza između Afrike i Južne Amerike bio je deo severoistočnog Brazila koji se nalazio uz obalu Kameruna,“ objašnjava Džejkobs. „Ova veza omogućila je životinjama da prelaze između dva kontinenta dok su još bili spojeni.“
Razdvajanje Gondvane, koje je počelo pre oko 140 miliona godina, nije bio brz proces. Formiranje pukotina u kori Zemlje i stvrdnjavanje magme iz Atlantskog okeana polako je širilo jaz između dva nova kontinenta. Ova nova studija, objavljena u Biltenu Prirodnjačkog i naučnog muzeja u Novom Meksiku, stavlja ove fosile u kontekst biogeografske razmene koja je prethodila potpunom razdvajanju kontinenata.
Rad, nazvan „Koridor raspršivanja dinosaurusa iz rane krede Borborema-Kamerun“, osvetljava poslednje dane kopnenog mosta između Afrike i Južne Amerike, i predstavlja značajan doprinos razumevanju kako su se drevni ekosistemi menjali tokom geološkog vremena.