Američke žene i dalje imaju manje orgazama od muškaraca, prema novom istraživanju koje sugeriše da je decenijama nakon seksualne revolucije „jaz u orgazmu“ još uvek na snazi.
Jedan od vodećih autora studije na Kinsi institutu za istraživanje seksa, roda i reprodukcije rekao je za Njujork tajms da taj jaz i dalje postoji jer mnogi Amerikanci nastavljaju da „daju prioritet zadovoljstvu muškaraca i potcenjuju seksualno zadovoljstvo žena“.
Kao što pokazuje moje istraživanje, ovi stavovi prema seksualnom zadovoljstvu imaju dugu istoriju.
Ali isto tako čine i napori da se suprotstave njima.
Pre skoro jednog veka, pionirska američka istraživačica seksa po imenu Ketrin Bement Dejvis osporila je preovlađujuće mišljenje da ugledne žene nisu – i ne bi smele – da doživljavaju seksualnu želju ili da imaju seks, osim da bi zadovoljile muškarce ili da bi imale decu.
Dejvisova knjiga iz 1929. „Faktori u seksualnom životu dvadeset dve stotine žena“ potpuno je preokrenula ovo razmišljanje.
Anketirajući svakodnevne Amerikanke, uspela je da pokaže da je sasvim normalno da Amerikanke imaju seks radi zadovoljstva.
Dejvisova je prvu polovinu svoje karijere provela prateći žensku seksualnost, a ne da je promoviše.
Godine 1901, nakon što je doktorirala. na Univerzitetu u Čikagu, Dejvis je postala nadzornica Reformatorije za žene države Njujork u Bedford Hilsu. Dok je bila tamo, proučavala je žene o kojima je brinula. Većina osuđenica, zaključila je, bile su „nemoralne žene“.
Dejvisovi napori da uvede seksualni moral skrenuli su pažnju filantropa Džona D. Rokfelera mlađeg. Godine 1917. on ju je pozvao da vodi njegovu privatnu agenciju, Biro za socijalnu higijenu, osnovanu da proučava i bori se protiv prostitucije i veneričnih bolesti.
Tokom Prvog svetskog rata, Dejvis je promovisao seksualno obrazovanje kako bi suzbio polno prenosive infekcije među vojnicima i civilima. Kroz ovaj rad, ona se uverila da seksualno neznanje — a ne seksualni nemoral — predstavlja najveću opasnost za dobrobit žena.
Dejvis je dugo kritikovao seksualni dvostruki standard, koji je odobravao seksualno eksperimentisanje muškaraca, ali je osuđivao seksualno iskustvo žena.
Sada je takođe prepoznala da ovaj dvostruki standard promoviše čednost žena na račun znanja. Požalila se da su rasprave o ženskoj seksualnosti „tabu“, što je rezultiralo „iskrivljenim pogledima, zbunjenim spekulacijama i nesrećnim iskustvima“.
Insistirajući na tome da su Amerikancima potrebne tačne informacije da bi postigli „razuman pogled na sva pitanja koja se odnose na seks“, Dejvisova je postavila za svoju misiju da podučava žene o seksu.
Ali prvo je morala da nauči o stvarnim seksualnim iskustvima žena. Dejvisova je odlučila da preduzme opsežnu studiju onoga što je nazvala „seksualnim životom normalnih žena“.
Dejvisov pristup je bio dramatično odstupanje od postojećih studija o „nenormalnoj“ seksualnosti fokusiranih na institucionalizovane populacije. „Osim sa patološke strane“, primetila je, „seks je naučno neistražena zemlja.
Nasuprot tome, objasnila je Dejvisova, ona je želela da razume „ženu koja nije bila patološka mentalno ili fizički”.
U tom cilju, Dejvis je podelila detaljan upitnik onome što je ona nazvala „ženama sa dobrim ugledom u zajednici“ od 1921. do 1923. Dobijeni uzorak studije od 1.000 udatih žena i 1.200 neudatih žena nije bio reprezentativan—iskrivio je bele, dobro obrazovane i dobrostojeći. Ali njihovi odgovori su omogućili Dejvisu da redefiniše žensku seksualnost.
Dejvis je pokrenula svoju studiju o ženskoj seksualnosti tokom onoga što istoričari sada nazivaju prvom američkom seksualnom revolucijom. Drugi — i poznatiji — odigraće se 1960-ih.
Tokom 1920-ih, kako je primetio jedan komentator, „revolucija u manirima i moralu“ je bila u toku. Seks je preplavio popularnu kulturu. Takmičarke na takmičenjima lepote pokazale su svoje čari u oskudnim kupaćim kostimima i kratkim suknjama. Glumice su se razmetale svojom seksualnošću na sceni i ekranu.
Novi stavovi o seksu uticali su i na svakodnevni život prosečnih Amerikanaca. Mlade žene širom nacije usvojile su seksi izgled „flapera“, termin koji se koristi za žene koje nose kratke suknje, podvijene čarape i šišanu kosu.
Pre 1920-ih, udvaranje se često odvijalo u kući, omogućavajući roditeljima da pomno nadgledaju parove. Ali sveprisutni automobil – koji je jedan sudija suda za maloletnike nazvao „kućom prostitucije na točkovima“ – učinio je pratnju odraslih zastarelim i mladima omogućio seksualnu slobodu bez presedana.
U međuvremenu, aktivistkinje za kontrolu rađanja kao što su Margaret Sanger i Mari Vare Dennett distribuirale su sredstva za kontracepciju i širile seksualne informacije prkoseći Komstokovom zakonu iz 1873. godine, koji je definisao kontrolu rađanja i seksualno obrazovanje kao „opscene“ i učinio kruženje takvih materijala federalnim zločinom.
Čak i usred prve seksualne revolucije nacije, činjenice o životu ostale su u nedostatku.
Prema anketama koje je Dejvis podelio udatim ženama, samo oko polovine ispitanika veruje da su bili „adekvatno pripremljeni… za seksualnu stranu braka“.
Nakon što je svoju studiju proširila na neudate žene, Dejvis je otkrila da je manje od jedne trećine svih učesnika dobilo seksualno obrazovanje od svojih roditelja.
Mnoge žene nisu znale kako je došlo do trudnoće. Neke su bile nepripremljene čak ni za menstruaciju. Jedna se prisetila da je, kada je doživela prvu menstruaciju, „prirodno mislila da krvarim na smrt“.
Umesto informacija, mnoge žene su upijale stid. „Pošto su kao malo dete stekli osećaj da je svako seksualno zadovoljstvo sramotno i veliki greh“, kako je rekao jedan ispitanik, neki nikada nisu mogli da prevaziđu svoju nelagodnost seksom. Druga žena je sve seksualne misli smatrala „nešto što treba izbegavati kao đavo“.
Jedan odgovor je sažeto rezimirao problem: „Naša sadašnja tajnovitost, strah i represija odgovorni su za većinu naših seksualnih bolesti.“
Mnoge žene su bile željne da izazovu ono što se naziva „zaverom ćutanja“ oko ženske seksualnosti.
Učesnici studije su na kraju dali Dejvisu preko 10.000 stranica rukom pisanih odgovora. Iskoristila je ove informacije da napravi prvu veliku studiju o ženskoj seksualnosti u zemlji, knjigu od preko 400 stranica koja je prepuna statističkih podataka i ličnih priča.
„Faktori u seksualnom životu dvadeset dve stotine žena“ pokrivao je širok spektar tema, u rasponu od seksualnog obrazovanja do seksualne igre. Međutim, jedna centralna ideja bila je prolazak kroz ceo rad: žene su volele seks.
Dejvis je uključio podatke o kontroli rađanja, istopolnim vezama i masturbaciji. U to vreme, ove prakse su bile univerzalno stigmatizovane i često kriminalizovane. Ipak, značajan procenat učesnika studije angažovan je u svim ovim aktivnostima.
Skoro tri četvrtine oženjenih ispitanika izjavilo je da koristi kontraceptivna sredstva. Mnogi su verovatno iskoristili državne zakone koji dozvoljavaju lekarima da prepisuju dijafragme kako bi zaštitili zdravlje pacijenata. Iznenađujuće, skoro 1 od 10 žena je priznala da je abortirala, iako je postupak bio nezakonit u svakoj državi.
Više od polovine neudatih žena i skoro jedna trećina udatih žena izjavilo je da su iskusile „intenzivne emocionalne odnose“ sa drugim ženama. U svakoj grupi, otprilike polovina je opisala te odnose kao seksualne. Ovo je bila izuzetno visoka cifra, imajući u vidu preovlađujuće stavove o homoseksualnosti kao seksualnoj devijaciji i državnim zakonima koji kriminalizuju homoseksualne radnje.
Skoro 65% neudatih žena i više od 40% udatih žena izjavilo je da masturbira. Pošto su skoro svi lekari i pastori osudili ovu praksu, Dejvis je pretpostavio da su stvarni brojevi još veći.
Dejvisovi podaci su pokazali da su „normalne“ žene iskusile ono što se naziva „prirodnim seksom“. Ukratko, njena studija je pokazala da mnoge žene uživaju u seksu radi njega samog.
Dejvis je verovao da će pouzdani podaci dovesti do „zadovoljavajućeg prilagođavanja polnog odnosa“. Drugim rečima, bolje informacije bi dovele do boljeg seksa.
Dejvis je otvorio put budućim studijama koje potvrđuju seksualno zadovoljstvo žena. Istražujući žensku seksualnost, osnovala je Komitet Nacionalnog istraživačkog saveta za istraživanje problema seksa. Komitet koji je finansirao Rokfeler kasnije je subvencionisao studije o ljudskoj seksualnosti Alfreda Kinsija.
Dejvisovo nasleđe živi. Nalazi najnovije studije Instituta Kinsei pokazuju da je razgovor o seksualnom zadovoljstvu i dalje važan, posebno za žene. Takođe sugeriše da se razumevanje seksa kod Amerikanaca poboljšalo tokom prošlog veka.
Kada je Dejvisova sprovela svoju studiju 1920-ih, smatrala je da je „preporučljivo“ da definiše „orgazam“ za učesnike kojima koncept nije bio jasan. Sada, generacija bolje informisanih Amerikanaca razmišlja kako da se pozabavi upornim „orgazmskim jazom“.