12-nedeljni program joge za karlično dno nije superiorniji od programa fizičke kondicije za žene sa dnevnom urinarnom inkontinencijom, prema studiji objavljenoj na internetu 27. avgusta u časopisu Annals of Internal Medicine.
Alison J. Huang, MD, sa Kalifornijskog univerziteta u San Francisku, i kolege su ispitali efekte terapeutskog programa joge karličnog dna naspram nespecifičnog programa fizičke kondicije na UI među ambulantnim ženama starijim od 45 godina u studiji sprovedenoj na tri lokacije. u Kaliforniji.
Intervencija se sastojala od 12-nedeljnog programa hatha joga tehnika specifičnih za karlično dno (joga karlice) u odnosu na instrukcije u ekvivalentnom vremenu i vežbe opšteg istezanja i jačanja mišića (fizičko kondicioniranje).
Od 240 žena koje su prijavile dnevnu hitnost, stres ili mešoviti tip UI, srednja osnovna učestalost UI bila je 3,4 epizode dnevno, uključujući 1,9 i 1,4 epizode tipa hitnosti i stresnog tipa, respektivno, dnevno.
Istraživači su otkrili da se ukupna učestalost korisničkog interfejsa smanjila u proseku za 2,3 odnosno 1,9 epizoda dnevno tokom perioda od 12 nedelja sa jogom za karlicu i fizičkom kondicijom. Došlo je do dnevnog smanjenja od 1,2 i 1,0 epizoda UI tipa urgentnosti u grupama za jogu karlice i grupama za fizičku kondiciju, respektivno. Nije primećena razlika u smanjenju učestalosti UI tipa stresa između grupa.
„Kao pleiotropska bihevioralna intervencija, joga može ponuditi veću terapeutsku korist za hitni UI kao inherentno složeniji sindrom“, pišu autori. „Međutim, promene u korisničkom interfejsu specifičnom za tip bile su samo sekundarni ishodi i zahtevaju više istrage.“