Istraživanja iz dve studije u različitim evropskim gradovima naglašavaju da zagađenje gradskom bukom ima značajan negativan uticaj na zdravlje srca, prema podacima predstavljenim na Kongresu ESC 2024.
Studija DECIBEL-MI pokazuje da su mladi pacijenti stariji od 50 godina ili manje koji su imali infarkt miokarda (MI) bili izloženi većem nivou buke od opšte populacije. Studija pokazuje da urbana buka može značajno povećati rizik od ranog početka IM kod mladih ljudi sa niskim tradicionalnim faktorima rizika. Uključivanje izlaganja buci u modele za predviđanje rizika pomaže u preciznoj identifikaciji rizičnih pojedinaca, što dovodi do bolje ciljane prevencije.
Studija DECIBEL-MI uključivala je 430 uzastopnih pacijenata koji žive u Bremenu, Nemačka, starosti 50 godina ili mlađi sa akutnim IM koji su primljeni u lokalni centar za srce. Kada su izračunati nivoi izloženosti stambenoj buci, istraživači su primetili veću incidencu izloženosti buci u poređenju sa opštom populacijom u istom regionu.
Pacijenti sa IM i niskim LIFE-CVD skorom (≤2,5%), što ukazuje na nizak nivo tradicionalnih faktora rizika, kao što su pušenje ili dijabetes, pokazali su značajno veću izloženost buci u poređenju sa onima sa visokim LIFE-CVD skorom. Ovo je ključno jer tradicionalni modeli procene rizika mogu potceniti kardiovaskularni rizik kod mladih osoba koje se inače smatraju niskim rizikom. Uključujući izloženost buci u ove modele, moguće je preciznije identifikovati one sa povećanim rizikom za IM, omogućavajući bolje ciljane preventivne mere i intervencije.
Odvojena studija u Francuskoj procenjivala je uticaj izloženosti buci životne sredine na prognozu nakon prvog IM. „U studiji ENVI-MI, otkrili smo snažnu povezanost između izloženosti gradskoj buci, posebno noću, i lošije prognoze za godinu dana nakon prvog IM“, objasnila je istraživačica studije, profesorka Marianne Zeller sa Univerziteta u Burgundiji i bolnice u Dižonu. , Francuska.
Podaci iz baze podataka francuske opservatorije (RICO) prikupljeni su za 864 pacijenta hospitalizovana zbog akutnog IM koji su preživeli najmanje 28 dana nakon IM. Tokom jednogodišnjeg praćenja, 19% je imalo veliki neželjeni kardiovaskularni događaj (MACE; srčana smrt, rehospitalizacija zbog srčane insuficijencije, rekurentni IM, hitna revaskularizacija, moždani udar, angina i/ili nestabilna angina pektoris).
Dnevni nivoi izloženosti buci mereni na kućnoj adresi svakog pacijenta (prosečan nivo buke u decibelima ponderisanim A [dB(A)]: 56,0 tokom 24 sata i 49,0 noću) smatrani su umerenim i reprezentativnim za veliki deo evropske populacije. .
Treba napomenuti da je postojao 25% povećan rizik od MACE za svakih 10 dB(A) povećanja buke tokom noći (odnos opasnosti 1,25; 95% interval pouzdanosti 1,09–1,43), nezavisno od zagađenja vazduha, društveno-ekonomskih nivoa i drugih zbunjujući faktori.
„Ovi podaci daju neke od prvih uvida da izloženost buci može uticati na prognozu. Ako se potvrdi većim prospektivnim studijama, naša analiza bi mogla pomoći da se identifikuju nove mogućnosti za strategije sekundarne prevencije zasnovane na životnoj sredini, uključujući barijere od buke za pacijente sa visokim rizikom od IM, “ dodao je profesor Zeler.