Jedan od najvećih britanskih operatera mobilne mreže rekao je u nedelju da će upozoriti roditelje da ne bi trebalo da daju pametne telefone deci mlađoj od 11 godina.
Novo uputstvo dolazi nakon rastuće zabrinutosti roditelja o potencijalnim zamkama pristupa pametnim telefonima za mlade ljude.
Nedavno istraživanje britanskog regulatora za komunikacije pokazalo je da oko četvrtine britanske dece uzrasta između pet i sedam godina sada ima pametni telefon.
EE će u novim smernicama reći da deci treba davati samo telefone sa „uređajima ograničenih mogućnosti“ koji im omogućavaju samo da šalju poruke i pozivaju.
Takođe će savetovati omogućavanje funkcija roditeljske kontrole za tinejdžere mlađe od 16 godina i ograničenja društvenih medija za mlađe od 13 godina.
Roditelji u Velikoj Britaniji su sve više počeli da se suprotstavljaju trendu davanja deci jednog od uređaja kada pređu iz osnovne u srednju školu sa 11 godina.
Široko opravdano iz bezbednosnih razloga u slučaju hitnog slučaja na putu do ili iz škole, roditelji se plaše da telefoni takođe potencijalno otvaraju decu predatorima na mreži, maltretiranju, društvenom pritisku i štetnom sadržaju.
„Dok tehnologija i povezanost imaju moć da transformišu živote, shvatamo da rastuća složenost pametnih telefona može biti izazov za roditelje i staratelje“, rekao je Mat Sirs, direktor korporativnih poslova EE.
„Potrebna im je podrška, zbog čega pokrećemo nove smernice o korišćenju pametnih telefona za mlađe od 11, od 11 do 13 godina i od 13 do 16 godina kako bismo im pomogli da donesu najbolji izbor za svoju decu tokom ovih godina formiranja. .“
Američki pisac Džonatan Hejt – čija je nedavna knjiga „The Ankious Generation“ tvrdila da su pametni telefoni preokrenuli dečji mozak – pozvao je roditelje da zajedno deluju na pristup pametnim telefonima kako bi za decu postalo norma da ga nemaju.
Dete nam „slama srce“ govoreći nam da je isključeno iz grupe vršnjaka jer jedino nema telefon, rekao je on ranije ove godine.
Haidt se zalaže da nema pametnih telefona pre 14. godine ili društvenih medija pre 16.
„Ove stvari je teško raditi kao jedan roditelj. Ali ako svi to radimo zajedno – ako čak i polovina od nas to radi zajedno – onda našoj deci postaje mnogo lakše“, dodao je on.