Kim Džong Un, lider Severne Koreje, prisustvovao je demonstraciji novih bespilotnih letelica koje eksplodiraju, namenjenih za udare na mete, obećavajući podršku razvoju ovakvog oružja radi pojačanja ratne pripravnosti svoje vojske, prenose državni mediji u ponedeljak.
U središtu tenzija sa Vašingtonom i Seulom, Kim demonstrira rastuće vojne sposobnosti Severne Koreje. Fotografije sa testiranja pokazuju beli dron sa repovima i krilima oblikovanim poput slova K, koji je navodno napadao i uništavao metu sličnu glavnom borbenom tenku K-2 Južne Koreje. Većina borbenih dronova udaljava se od ciljeva i gađa ih raketama.
Test, koji je, prema državnim medijima, održan u subotu, usledio je tokom velike vojne vežbe američke i južnokorejske vojske, sa ciljem unapređenja njihovih zajedničkih odbrambenih sposobnosti protiv rastućih nuklearnih pretnji Severne Koreje.
Saveznici su istakli da su vežbe, koje traju do četvrtka, usmerene na povećanje pripravnosti protiv različitih pretnji iz Severne Koreje, te da će odražavati lekcije naučene iz nedavnih oružanih sukoba.
Zvanična korejska centralna novinska agencija Severne Koreje saopštila je da je testiranje u subotu uključilo različite tipove dronova namenjenih za letove na različite domete i napade na neprijateljske ciljeve na kopnu i moru. Bespilotne letelice su letele različitim rutama pre nego što su precizno pogodile probne ciljeve.
Kim ističe da su globalni trendovi u vojnim tehnologijama i savremenoj borbi pokazali značaj dronova u ratovanju, te da bi Severna Koreja trebalo što pre da bude opremljena naprednim dronovima. Pozvao je na ubrzan razvoj i proizvodnju različitih sistema, uključujući eksplodirajuće bespilotne letelice koje će koristiti pešadijske i jedinice za specijalne operacije, izviđačke i višenamenske dronove za napade, kao i podvodne dronove za samoubilačke napade, prema saopštenju KCNA.
Napetost na Korejskom poluostrvu raste jer Kim koristi rat između Rusije i Ukrajine kao odvraćanje pažnje, dok jača svoju nuklearnu vojsku i upućuje verbalne pretnje sukobom prema Vašingtonu i Seulu.
Iako je većina međunarodne pažnje usmerena na njegove rakete dugog dometa namenjene kopnu SAD, Kim proširuje i oružje usmereno protiv Južne Koreje, posebno rakete kratkog dometa i artiljerijske sisteme koje Severna Koreja opisuje kao nuklearno sposobne.
Ranije ovog meseca, Kim je organizovao veliku ceremoniju u Pjongjangu kako bi označio isporuku 250 nuklearnih lansera raketa vojnim jedinicama na prvoj liniji, istovremeno pozivajući na kontinuirano širenje vojnog nuklearnog programa.
Ovaj događaj je pojačao zabrinutost u vezi sa Kimovim nuklearnim programom jer ukazuje na nameru da rasporedi nuklearno oružje duž granice sa Južnom Korejom i tvrdi da bi njegova vojska mogla da odgovori preventivnim nuklearnim napadima ukoliko proceni da je rukovodstvo u opasnosti.
Analitičari sugerišu da Kim može pokušati da pojača pritisak u izbornoj godini u SAD dok unapređuje svoje dugoročne ciljeve da primora Vašington da prizna Severnu Koreju kao nuklearnu silu i pregovara o ekonomskim i bezbednosnim ustupcima sa pozicije snage.