Tim istraživača sa Univerzitetskog koledža u Londonu (UCL) otkrio je ključne dokaze o prelasku Zemlje iz tropskog podvodnog sveta u smrznutu pustoš, staru skoro 700 miliona godina. Istraživanje, sprovedeno na sedimentnim stijenama škotskog ostrva Garbh Eileach, otkrilo je detalje o globalnom „Snowball Earth“ događaju, koji je trajao skoro 60 miliona godina i imao presudnu ulogu u evoluciji višećelijskog života na planeti.
Koristeći tehniku analize cirkona, naučnici su datirali stene u formacijama Port Askaig i Garbh Eileach, potvrdivši njihovu starost između 720 i 662 miliona godina, tokom perioda sturtske glacijacije. Ovaj period označava prvo od dva globalna zamrzavanja koja su možda pokrenula razvoj složenog života na Zemlji.
„Ove stene pružaju jedinstven uvid u vreme kada je Zemlja bila potpuno prekrivena ledom“, izjavio je Elias Rugen, kandidat za doktorske studije o Zemlji na UCL. „Otkrivanje tako dobro očuvane geološke arhive ovog vremena prilično je uzbudljivo i potvrđuje globalni značaj ovih stena.“
Otkriće je objavljeno u uglednom časopisu Journal of the Geological Society of London, i moglo bi da označi škotsku lokaciju kao zvaničnu početnu tačku kriogenskog perioda, ključnog za razumevanje evolucije života na našoj planeti.