Curenje iz nosa i suzne oči su obeležje proleća za mnoge alergičare, ali kasno leto i rana jesen mogu biti jednako problematični.
Marijam Hana, asistent kliničkog profesora na Odeljenju za pedijatriju na Univerzitetu Mekmaster, zna bolje od većine kako ekološke alergije mogu da pretvore lep dan u pravu borbu.
Alergolog i imunolog, Hana kaže da su kasno leto i rana jesen jedinstveno vreme izazova za alergičare. krivac? Ambrozija, cvetna biljka koja proizvodi velike količine polena. U stvari, ambrozija je toliko dobra u proizvodnji polena da jedna biljka može da pošalje do milijardu zrna u jednoj sezoni.
„Oni koji su alergični na ambroziju su izuzetno osetljivi. Broj polena je neverovatno visok, a osobe koje pate od alergije to osećaju. Ambrozija obično utiče na ljude u kasnoj adolescenciji i odraslim godinama“, kaže Hana.
„Simptomi su isti kao i kod bilo koje druge alergije na polen. Svrab, suzenje, crvene oči, curenje iz nosa, začepljenost nosa i kijanje. Možete dobiti svrab u grlu, pa čak i kašalj.“
Ambrozija nije jedini doprinosilac polena u ovo doba godine. Zavisno od toga gde živite, korov kao što je šipak, svinjac i jagnjetina može biti jednako problematičan.
Hana kaže kako sve više vremena provodimo u zatvorenom prostoru sa povratkom u školu i krajem toplog vremena, buđ, perut kućnih ljubimaca i grinje čekaju na krilima.
„To je prirodna posledica da se svi vratimo unutra. Vidimo porast alergena u zatvorenom prostoru uglavnom od grinja i kućnih ljubimaca. Spore plesni, na primer, vole da počnu da izlaze tokom toplih, vlažnih dana u kasno leto i tokom pad“.
Hana kaže da se procenjuje da je 20% do 25% kanadskog stanovništva pogođeno alergijama. Ona je naglasila da je pravilna dijagnoza važan prvi korak u upravljanju simptomima.
„Postoje brojne opcije lečenja koje zavise od stepena vaših simptoma. Uopšteno, opcije lečenja uključuju lekove i imunoterapiju“, kaže ona.
„Imunoterapija je proces ponovnog obučavanja vašeg imunološkog sistema da ublaži alergijski odgovor ili ga vrati u tolerantnije stanje. Ovo ne samo da obezbeđuje bolju sezonu i potrebu za manje lekova, već je dugoročni cilj da ostanete to čak i nakon što je tretman završen.“
U aprilu 2024, istraživači sa Univerziteta Mekmaster kreirali su prve smernice koje će pomoći u pripremi porodica koje planiraju da izgrade toleranciju svog deteta na uobičajene alergene u hrani kroz upotrebu oralne imunoterapije.