Naučnici su otkrili mutaciju u SARS-CoV-2, virusu koji izaziva COVID-19, koji igra ključnu ulogu u njegovoj sposobnosti da inficira centralni nervni sistem. Nalazi mogu pomoći naučnicima da shvate njegove neurološke simptome i misteriju „dugog COVID-a“, a jednog dana bi čak mogli da dovedu i do specifičnih tretmana za zaštitu i uklanjanje virusa iz mozga.
Nova kolaborativna studija između naučnika sa Univerziteta Northvestern i Univerziteta Ilinois-Čikago otkrila je niz mutacija u proteinu SARS-CoV-2 (spoljni deo virusa koji mu pomaže da prodre u ćelije) koje su poboljšale sposobnost virusa da inficira mozgova miševa.
„Gledajući genome virusa pronađenih u mozgu u poređenju sa plućima, otkrili smo da su virusi sa specifičnim brisanjem u šiljcima bili mnogo bolji u inficiranju mozgova ovih životinja“, rekao je ko-korespondentni autor Judd Hultkuist, docent medicine. (zarazne bolesti) i mikrobiologija-imunologija na Medicinskom fakultetu Univerziteta Northvestern Feinberg. „Ovo je bilo potpuno neočekivano, ali veoma uzbudljivo.“
Studija je objavljena u Nature Microbiology.
U ovoj studiji, istraživači su inficirali miševe SARS-CoV-2 i sekvencirali genome virusa koji su se replicirali u mozgu u odnosu na pluća. U plućima, šiljasti protein je izgledao veoma slično virusu koji se koristi za inficiranje miševa. U mozgu, međutim, većina virusa je imala deleciju ili mutaciju u kritičnom regionu šiljaka koji diktira kako će ući u ćeliju. Kada su virusi sa ovom delecijom korišćeni da direktno inficiraju mozak miševa, on je u velikoj meri popravljen kada je putovao u pluća.
„Da bi virus mogao da se kreće od pluća do mozga, bile su potrebne promene u proteinu šiljaka za koje se već zna da diktiraju kako virus ulazi u različite tipove ćelija“, rekao je Hultkvist. „Smatramo da je ovaj region šiljaka kritičan regulator da li virus dospe u mozak ili ne, i da bi mogao imati velike implikacije na lečenje i upravljanje neurološkim simptomima koje su prijavili pacijenti sa COVID-19.
SARS-CoV-2 je dugo bio povezan sa različitim neurološkim simptomima, kao što su gubitak mirisa i ukusa, „magla mozga“ i „dugi COVID“.
„Još uvek nije poznato da li je dugi COVID izazvan direktnom infekcijom ćelija u mozgu ili usled nekog štetnog imunološkog odgovora koji traje i nakon infekcije“, rekao je Hultkvist. „Ako je uzrokovano infekcijom ćelija u centralnom nervnom sistemu, naša studija sugeriše da možda postoje specifični tretmani koji bi mogli da rade bolje od drugih u čišćenju virusa iz ovog odeljka.