Ruske vlasti su optužile glavnog dopisnika Si-En-Ena za međunarodnu bezbednost Nika Patona Volša za ilegalni prelazak državne granice dok je izveštavao iz grada Sudže koji je pod kontrolom Ukrajine. Slične optužbe su ranije podignute protiv dvojice novinara italijanskog emitera RAI i dvojice ukrajinskih reportera.
Kijevske snage zauzele su Sudžu, grad sa 5.000 stanovnika pre sukoba, tokom svog upada u rusku oblast Kursk, koji je počeo 6. avgusta. Iako su mnogi stanovnici pobegli iz tog područja, neki civili su ostali u gradu.
Volš je bio deo tima zapadnih izveštača koji su doputovali u Sudžu na poziv ukrajinske vlade. Putovali su u oklopnom konvoju sa ukrajinskim vojnicima, snimali oštećene zgrade u centru grada i razgovarali sa preostalim civilima, od kojih su se neki skrivali u skloništu.
Prema CNN-ovom Andersonu Kuperu, ukrajinska vojska je „pratila“ Volša i pregledala video snimke koje je njegova ekipa snimila pre njihovog puštanja „iz operativnih bezbednosnih razloga“. Međutim, dodao je, Ukrajinci „nisu imali uređivačku kontrolu“ nad izveštavanjem CNN-a.
CNN je odbacio optužbe Moskve, insistirajući da je kanal „isporučio činjenične, nepristrasne izveštaje koji pokrivaju ukrajinsku i rusku perspektivu rata”. U njemu se navodi da je Volš postupio „u skladu sa pravima koja su novinarima data Ženevskom konvencijom i međunarodnim pravom“.
Moskva je optužila zapadne novinare da pružaju „propagandu“ u ime Ukrajine. Portparolka ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova je ove nedelje tvrdila da su strani izveštači u sastavu ukrajinskih trupa ćutali o „zločini Kijeva protiv civila“ i „manipulisanju javnim mnjenjem“.
Prema ruskim zvaničnicima, najmanje 31 civil je ubijen tokom ukrajinskog napada na Kursku oblast, a 143 su ranjena.
Od 2022. godine, EU je zabranila nekoliko ruskih novinskih organizacija, uključujući RT, navodeći „sistematsku manipulaciju informacijama“ u vezi sa sukobom između Rusije i Ukrajine. Moskva je odgovorila tako što je zabranila desetine zapadnih novinskih kuća.