Nova studija predstavlja revolucionaran pristup u proizvodnji kultivisanog mesa, pokazujući prvi isplativ metod koji bi mogao da značajno smanji troškove i poveća dostupnost ovog mesa potrošačima. Istraživanje, sprovedeno pod vodstvom profesora Jakova Nahmijasa iz Believer Meats-a i tima sa Hebrejskog univerziteta u Jerusalimu, koristi inovativni kontinuirani proces proizvodnje koji se bavi ključnim izazovima skalabilnosti i isplativosti u industriji.
Objavljena u časopisu Nature Food, studija pod nazivom „Kontinuirana proizvodnja kultivisanog mesa: empirijska ekonomska analiza“ koristi filtraciju tangencijalnog protoka (TFF) za postizanje visokih prinosa biomase od 43% težine po zapremini tokom kontinuirane proizvodnje koja traje 20 dana. Ova metoda omogućava svakodnevnu žetvu biomase i koristi medijum bez životinjskih komponenti po ceni od samo 0,63 dolara po litru, što značajno smanjuje troškove proizvodnje.
Profesor Nahmijas ističe da je inspiracija za ovu tehnologiju došla iz automobilske industrije, poredeći inovaciju sa Fordovom montažnom linijom koja je transformisala proizvodnju automobila. Ova nova metoda može drastično smanjiti troškove proizvodnje uzgojenog mesa, potencijalno ga približavajući ceni konvencionalnog mesa.
Bruce Friedrich iz The Good Food Institute pohvalio je rad, ističući značaj otvorenosti i inovacija u ovom sektoru. Dr Elliot Svartz, glavni naučnik u kultivisanom mesu, naglasio je važnost studije koja pruža empirijske podatke za troškove proizvodnje, uključujući troškove medija i prinose u skalabilnom dizajnu bioprocesa.
Ova studija predstavlja značajan napredak u ekonomskoj izvodljivosti uzgojenog mesa, rešavajući prethodne brige oko visokih troškova i niskih prinosa. S novom tehnologijom, predviđa se da bi troškovi proizvodnje uzgojenog mesa mogli da padnu na 6,20 dolara po funti, što je u skladu sa cenama organske piletine.
U svetlu očekivane globalne potražnje za životinjskim proteinima, ova inovacija nudi održivo rešenje koje bi moglo značajno doprineti smanjenju oslanjanja na tradicionalno stočarstvo, uz istovremeno poboljšanje bezbednosti hrane i dobrobiti životinja. Studija je takođe prvi put prikazala empirijsku ekonomsku analizu koja bi mogla oblikovati budućnost ćelijske poljoprivrede i imati dubok uticaj na buduće proizvodne metode.