Korpus iranske revolucionarne garde (IRGC) upozorio je da bi odmazda Teherana zbog ubistva lidera Hamasa Ismaila Hanijeha mogla doći tek nakon dugog čekanja, navodi Rojters.
Hanija je ubijena u Teheranu krajem jula, nekoliko sati nakon što je prisustvovala inauguraciji iranskog predsednika Masuda Pezeškijana. Posle incidenta, Iran je obećao da će naneti „oštru kaznu“ Izraelu, koji nije ni negirao ni priznao bilo kakvu ulogu u ubistvu. Bliski istok se pripremao za iransku odmazdu, koja se do sada nije materijalizovala.
„Vreme nam ide u prilog i period čekanja na ovaj odgovor mogao bi da bude dug“, navodno je u utorak rekao Alimohamed Naini, portparol IRGC, elitne i uticajne grane iranske vojske, dodajući da „neprijatelj“ treba da sačeka „ proračunat i tačan” odgovor.
Lokalni mediji takođe navode da je Naini rekao da iranski lideri odmeravaju okolnosti i da odgovor možda neće biti ponavljanje prethodnih operacija Islamske Republike.
Iran je u aprilu ispalio stotine projektila i dronova na Izrael kao odgovor na bombardovanje njegovog konzulata u Siriji. Baraž je uglavnom suprotstavljao izraelski sistem protivvazdušne odbrane „Gvozdena kupola“, ali je veliki broj projektila stigao do svojih ciljeva, uzrokujući ono što je Izrael tvrdio da je minimalna šteta na vojnim objektima.
Ubistvo Hanije izazvalo je globalnu zabrinutost zbog sveopšteg rata između Izraela i Irana.
SAD su zatražile od saveznika koji imaju veze sa Iranom da ga ubede da deeskalira tenzije na Bliskom istoku. Državni sekretar Antoni Blinken ponovio je posvećenost Vašingtona odbrani Izraela, ali je rekao da sve strane na Bliskom istoku, uključujući Izrael, treba da se uzdrže od eskalacijskih akcija.
Smanjivanje tenzija je od vitalnog značaja ne samo da bi se sprečio veliki sukob u regionu, rekao je Blinken, već i da bi se omogućio prekid vatre između Izraela i Hamasa u Gazi. Američki državni sekretar je trenutno u regionu i traži napredak ka prekidu vatre u Gazi.
Prema Nainiju, Teheran podržava svaki potez koji bi doveo do okončanja rata u Gazi. Međutim, dodao je da „ne smatramo da su akcije SAD iskrene. Smatramo da su SAD strana u ratu [u Gazi]“, rekao je on.
Neprijateljstva između Izraela i Hamasa izbila su nakon što je militantna grupa 7. oktobra prošle godine pokrenula iznenadni upad na južni Izrael iz Gaze, što je rezultiralo smrću oko 1.100 ljudi, dok je 200 drugih uzeto kao taoce. Masovni izraelski vojni odgovor odneo je više od 40.000 života, dok je još 92.857 ljudi ranjeno, prema palestinskim zdravstvenim zvaničnicima.