Prekomerni turizam postao je globalni problem, izazivajući nezadovoljstvo među lokalnim stanovništvom i pogoršanje životnih uslova u popularnim destinacijama. Protesti u Barseloni, Veneciji i Santoriniju samo su neki od primera gde lokalno stanovništvo izražava frustraciju zbog prevelikog broja turista. Slični problemi pojavili su se i na Baliju, glavnoj turističkoj destinaciji u Indoneziji, gde su posledice prekomernog turizma postale posebno izražene.
Bali, koji čini gotovo polovinu međunarodnih dolazaka u Indoneziju, suočava se sa ozbiljnim problemima zbog prevelikog broja posetilaca. Sa 15 miliona turista u 2023. godini, Bali se vratio na nivoe pre pandemije, ali to je donelo značajne socioekonomske i ekološke izazove. Zavisnost Balija od turizma, koji je činila 61% regionalnog BDP-a u 2019. godini, postala je dvosmerna sablja, naročito kada se uzme u obzir degradacija životne sredine i loša infrastruktura.
Prometne gužve, buka i zagađenje postali su svakodnevni problemi na Baliju, posebno u ruralnim oblastima gde su putevi i javni prevoz slabo razvijeni. Povećan broj turista dodatno je opteretio već preopterećene saobraćajne mreže, dovodeći do problema kao što su višesatna zagušenja i narušavanje kvaliteta života za lokalno stanovništvo.
Nedostatak regulacije u saobraćaju dozvoljava turistima da se ponašaju neodgovorno, što dodatno pogoršava situaciju. Privremena zabrana iznajmljivanja motocikala za strane turiste u martu 2023. godine nije rešila problem, dok su pokušaji uvođenja javnog prevoza za turiste naišli na otpor lokalnog stanovništva koje se oslanja na prihode od neformalnog prevoza.
Kako bi se smanjili negativni efekti prekomernog turizma, lokalne vlasti i stanovnici moraju zajednički raditi na pronalaženju održivih rešenja. Jedan od predloženih planova je izgradnja železničke linije koja bi povezala aerodrom na Baliju sa popularnim turističkim oblastima, što bi moglo smanjiti zagušenja na putevima. Takođe, diversifikacija ekonomije, kroz razvoj poljoprivrede i digitalne ekonomije, mogla bi pomoći Baliju da smanji zavisnost od turizma.
Međutim, siromašnije destinacije, poput Balija, manje su opremljene za upravljanje dugoročnim posledicama prekomernog turizma u poređenju sa bogatijim zemljama. Bez adekvatnih strategija, prekomerni turizam može dovesti do opadanja kvaliteta životne sredine, nezadovoljstva među stanovnicima i, na kraju, smanjenja broja posetilaca. Upravljanje turizmom mora biti pažljivo planirano kako bi se očuvali i lokalna zajednica i prirodna sredina.