Vlasti na južnom grčkom ostrvu Krit uhapsile su 76 migranata u utorak rano nakon što su stigli sa tri čamca, dok krijumčari traže nove rute u regionu da izbegnu patrole obalske straže.
Među migrantima iz Sirije, Egipta, Sudana i Bangladeša bilo je šestoro dece i stigli su pre zore na malo ostrvo Gavdos, blizu južne obale Krita, rekli su lokalni zvaničnici. Obično se takvi migranti zadržavaju radi identifikacije i obrade, nakon čega mogu da podnesu zahtev za azil dok čekaju u izbegličkim kampovima, pri čemu se slučajevima pristupa na individualnoj osnovi.
Krijumčari obično gađaju grčka ostrva blizu turske obale, ali poslednjih meseci sve više biraju duže rute do Krita i ostrva u centralnom Egejskom moru, gde su patrole obalske straže opuštenije.
Grčka vlada razmatra uspostavljanje centara za obradu koje finansira država na Kritu kako bi pomogla lokalnim vlastima. Migranti su trenutno smešteni u sportskim objektima, napuštenim zgradama i školama tokom letnjih meseci.
Egejska ruta je i dalje aktivna, a grčka obalska straža je u utorak saopštila da je pokupila ukupno 70 ljudi u poslednja 24 sata u tri odvojena incidenta kod istočnih ostrva zemlje. Svi su kratkim čamcima prešli iz Turske. Odvedeni su u prihvatne centre za migrante na Samosu, Lerosu i Hiosu.
Prema podacima koje je ažurirala Agencija Ujedinjenih nacija za izbeglice, više od 28.000 migranata je ilegalno stiglo u Grčku ove godine, što je nešto niže nego u Italiji i Španiji. Prema UNCHR-u, stopa migranata koji ilegalno stižu u Grčku do sada je neznatno smanjena ove godine nakon naglog porasta nakon pandemije 2023. godine.
Grčka je dobila reakciju organizacija za ljudska prava zbog postupanja prema migrantima koji pokušavaju da dođu do njenih obala. U junu je demantovao izveštaj Bi-Bi-Sija koji je optužio njenu obalsku stražu za brutalne postupke koji su rezultirali desetinama smrtnih slučajeva.