Nova recenzija pod naslovom „Barijera creva kao čuvar kapije u lečenju kolorektalnog karcinoma“ objavljena je u Oncotarget-u.
Rak debelog creva (CRC) je veoma rasprostranjen i glavni je uzrok smrti od raka širom sveta. Primarni kurativni tretman za CRC je hirurška resekcija zahvaćenog segmenta creva. Međutim, postoperativne komplikacije često uključuju oslabljenu barijeru creva i širenje bakterijskih proinflamatornih lipopolisaharida.
Istraživači raspravljaju o tome kako mikrobiota creva i mikrobni metaboliti regulišu nivoe bazalne upale u crevima i proces zarastanja creva nakon operacije.
„Mi i drugi smo pokazali u poslednjih nekoliko godina da mikrobiota creva utiče na proces zarastanja creva i obnavljanje barijere creva nakon operacije“, objašnjavaju istraživači.
Oni dalje razrađuju obnavljanje funkcije barijere creva kod pacijenata sa CRC-om i kako to potencijalno utiče na diseminaciju i implantaciju CRC ćelija u ekstrakolonička tkiva, doprinoseći tako lošijim ishodima preživljavanja nakon operacije.
„Na osnovu našeg nedavnog rada, verujemo da oslabljena barijerna funkcija creva, naime zbog lošeg zarastanja nakon operacije, dovodi do uporne sistemske upale niskog stepena i većeg rizika od lokalnog i sistemskog recidiva raka“, zaključuju oni.