Rekordan broj humanitarnih radnika poginuo je u sukobima širom sveta prošle godine – više od polovine nakon što je rat Izrael-Hamas počeo 7. oktobra – a ova godina bi mogla postati još smrtonosnija, saopštile su Ujedinjene nacije ponedeljak.
280 humanitarnih radnika iz 33 zemlje ubijenih 2023. više je nego dvostruko više u odnosu na prethodnu godinu od 118, saopštila je Kancelarija UN za koordinaciju humanitarnih poslova poznata kao OCHA u izveštaju povodom Svetskog dana humanitarnosti.
Generalni sekretar UN Antonio Gutereš napisao je na Tviteru da odavanje počasti humanitarcima ubijenim u najsmrtonosnijoj godini nije dovoljno.
„U Sudanu i mnogim drugim mestima, humanitarni radnici su napadnuti, ubijeni, povređeni i oteti. Zahtevamo okončanje nekažnjivosti kako bi se počinioci suočili sa pravdom“, rekao je šef UN.
OCHA je saopštila da bi ova godina „možda bila na putu za još smrtonosniji ishod“, sa 172 humanitarna radnika ubijena od 7. avgusta, prema privremenom izveštaju iz baze podataka o bezbednosti humanitarnih radnika.
Više od 280 humanitarnih radnika ubijeno je u ratu u Gazi, koji je sada u 11. mesecu, uglavnom u vazdušnim napadima. Većina njih su Palestinci koji su radili za agenciju UN koja pomaže palestinskim izbeglicama poznatu kao UNRVA, navodi OCHA. U njemu se navodi da su „ekstremni nivoi nasilja u Sudanu i Južnom Sudanu“ takođe doprineli broju poginulih i ove i prošle godine.
Vršilac dužnosti šefa humanitarne organizacije UN, Džojs Msuja, rekla je u saopštenju da su „normalizacija nasilja nad humanitarnim radnicima i nedostatak odgovornosti neprihvatljivi, nesavesni i izuzetno štetni za operacije pomoći svuda“.
U pismu upućenom 193 zemlje članice Ujedinjenih nacija, 413 humanitarnih organizacija širom sveta reklo je: „Brutalna neprijateljstva koja vidimo u višestrukim sukobima širom sveta razotkrila su strašnu istinu: živimo u eri nekažnjivosti.
Humanitarne organizacije su apelovale na sve zemlje, širu međunarodnu zajednicu i sve strane u sukobima da zaštite civile i humanitarne radnike i da počinioce pozovu na odgovornost.
Svetski dan humanitarne pomoći obeležava se 19. avgusta 2003. godine, terorističkog bombardovanja kancelarija Ujedinjenih nacija u hotelu Canal u Bagdadu u kojem su poginula 22 člana osoblja UN, uključujući i visokog izaslanika UN-a u Iraku Serhia Viera de Mella, brazilskog diplomatu.
Na ceremoniji u sedištu Ujedinjenih nacija u ponedeljak pre nego što je tog dana iz hotela izvučena otrcana zastava Ujedinjenih nacija, desetine sadašnjih članova osoblja UN i rođaka nekih od žrtava stajali su u tišini odajući počast njihovom sećanju – kao i mnogi koji su gledali širom sveta.