Istraživači sa Instituta za biomedicinsko inženjerstvo i tehnologiju u Sudžou (SIBET) Kineske akademije nauka razvili su inovativnu strategiju za sterilizaciju marikulture koristeći plazmu kliznog luka (GADP). Ova tehnologija pokazuje izvanredan potencijal za mikrobnu inaktivaciju, naročito u kontekstu eliminacije patogena kao što je Vibrio parahaemoliticus (VP), koji predstavlja ozbiljnu pretnju industriji akvakulture i javnom zdravlju.
GADP uređaj, razvijen od strane SIBET-a, uspešno funkcioniše u morskoj vodi i efikasno inaktivira različite koncentracije VP. Vibrio parahaemoliticus je široko rasprostranjen patogen u marikulturi, i do sada su antibiotici bili primarno sredstvo za kontrolu ovih infekcija. Međutim, prekomerna upotreba antibiotika dovela je do problema kao što su ostaci antibiotika u morskim plodovima i rastuća otpornost bakterija.
Dijagnostika optičke emisione spektroskopije (OES) otkrila je da je GADP bogat reaktivnim vrstama, uključujući hidroksilne radikale, atome kiseonika u pobuđenom stanju, singletni kiseonik i azot oksid, što omogućava efikasnu inaktivaciju patogena.
U eksperimentima, GADP je uspeo da potpuno inaktivira VP u zapremini od 5000 mL veštačke morske vode u roku od 20 minuta. Pored toga, analiza pokazuje da GADP tretman ne utiče značajno na ključne parametre kvaliteta vode kao što su pH, salinitet, temperatura i sadržaj nitrata, što čini ovu tehnologiju bezbednom i ekološki prihvatljivom.
Istraživači su takođe proučavali mehanizme delovanja GADP-a, uključujući ulogu hidroksilnih radikala, vodonik peroksida, oksidaciono-redukcionog potencijala, intracelularnih reaktivnih vrsta kiseonika i permeabilnosti ćelijske membrane.
Ovaj rad pruža inovativno i održivo rešenje za problem infekcija u marikulturi, nudeći ekološki prihvatljivu alternativu antibioticima, i pokazuje veliki potencijal za buduću primenu u sterilizaciji morske vode.